Rusko evakuovalo ze Sýrie osm desítek svých občanů

Ruské úřady evakuovaly z konfliktem sužované Sýrie své občany. V Moskvě přistála dvě letadla ministerstva pro mimořádné situace se zhruba osmi desítkami lidí na palubě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják syrské svobodné armády | Zdroj: ČTK

Ruská diplomacie zdůrazňuje, že ruské občany ze Sýrie odvezla na jejich prosbu, proto prý nejde o klasickou evakuaci.

Mezi osmi desítkami lidí, kteří se do Moskvy dostali na palubě ruských letadel z Libanonu, jsou většinou ruské ženy, které se do Sýrie provdaly, jejich manželé a také děti, jež získaly ruské občanství.

Většina rodin žila v Damašku a dalších syrských městech, jako jsou Homs, Aleppo či Hamá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová informuje o výroční tiskové konferenci ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova

Ruská média připomínají, že počet ruských občanů žijících v Sýrii je zřejmě několikanásobně větší. Podle některých údajů eviduje ruský konzulát kolem pěti tisíc osob. Jiné zdroje uvádějí ale až několik desítek tisíc lidí.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci uvedl, že plány na případný další odvoz ruských občanů ze Sýrie jsou připraveny, v současné chvíli se ale s jejich realizací nepočítá.

Střety příznivců a odpůrců prezidenta Bašára Asada přerostly od počátku v roce 2011 v občanskou válku. Podle OSN v ní zahynulo přes 60 tisíc lidí.

Rusko patří dlouhodobě k nejhlasitějším zastáncům Asadova režimu a podle ministra zahraničí se svůj postoj nechystá změnit. Řešení syrské krize je prý nemožné, dokud budou syrská opozice, Západ i některé arabské země trvat na požadavku odstoupení prezidenta Asada.

Podle ministra Lavrova jedná Rusko s oběma stranami konfliktu, s vládou i opozicí, a to samé radí také dalším mezinárodním hráčům.

Lenka Kabrhelová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme