Rusko chce svolat Radu bezpečnosti OSN. Reaguje na exploze na plynovodech Nord Stream

Rusko kvůli zářijovým explozím na plynovodech Nord Stream svolá na 22. února zasedání Rady bezpečnosti OSN. S odvoláním na ruského zástupce při OSN o tom informovala ruská agentura RIA Novosti. Rusko, Spojené státy i NATO incident označily za sabotáž. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že za výbuchy stojí „Anglosasové“, kterým „nestačí protiruské sankce“. Bílý dům to odmítl, stejně jako další západní vlády.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynové bubliny z úniku plynu z plynovodu Nord Stream 2, které se dostávají na hladinu Baltského moře. Průměr zčeřené plochy je přes 1 kilometr

Poškozený Nord Stream 2 nebyl zprovozněn nikdy (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Vyšetřováním explozí Nord Streamu 1 a 2 se zabývají Švédsko a Dánsko, v jejichž výlučných ekonomických zónách se incident odehrál. Země dospěly k závěru, že potrubí bylo vyhozeno do povětří úmyslně, neřekly ale, kdo je viníkem.

Ruský viceprezident Alexandr Novak v pondělí uvedl, že vývoz plynu z Ruska v loňském roce klesl o 25,1 procenta. Plynovod Nord Stream 1, přes 1200 kilometrů dlouhé potrubí na dně Baltského moře, má kapacitu až 27,5 miliardy krychlových metrů plynu.

Moskva však po začátku své invaze na Ukrajinu postupně snižovala objem plynu, který posílala do Evropy, až jej odstavila úplně. V září pak produktovod poškodila exploze.

Poškozený Nord Stream 2 nebyl zprovozněn nikdy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme