Za narušení fotbalového šampionátu 15 dní vězení. Soud potrestal aktivisty z Pussy Riot

Moskevský soud v pondělí poslal na 15 dní do vězení tři členy ruské punkové skupiny Pussy Riot, kteří v neděli v Moskvě vtrhli na hřiště během finálového utkání mistrovství světa ve fotbale. Veronika Nikulšinová, Olga Kuračevová a Pjotr Verzilov dostali rovněž tříletý zákaz návštěvy sportovních událostí, uvedla agentura AFP s odvoláním na ruský server Mediazona.

Moskva (Aktualizováno: 23:27 16. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členku Pussy Riot odvádějí z hřiště, na které vyběhla během finále fotbalového šampionátu | Zdroj: Profimedia

Trojice byla shledána vinnou „z hrubého porušení pravidel chování diváků“ a dostala nejvyšší možný trest za podobné obvinění. Zakladatelem stránky Mediazona, která informuje o procesech s lidskoprávními aktivisty, je právě Verzilov, manžel rovněž členky Pussy Riot Naděždy Tolokonnikovové. 

Tři osoby vtrhly na hřiště v druhé polovině utkání mezi Francií a Chorvatskem z oblasti kolem francouzské branky a běžely asi 50 metrů každá jiným směrem, čtvrtý člověk byl zadržen hned v úvodu celé akce. Hra byla na chvíli přerušena, asi za 25 vteřin se ale hrálo dál. Utkání sledoval ruský prezident Vladimir Putin, jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron i chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová.

Škoda že není rok 1937, lituje vyšetřovatel aktivistů, kteří vyběhli při finále fotbalu na hřiště

Číst článek

Za Oleha Sencova

Skupina Pussy Riot následně na své facebookové stránce uvedla, že hru narušila, aby upozornila na porušování lidských práv v Rusku. V této souvislosti zmínila případ ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Toho zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily ho, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí. Sencov obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů.

Odsouzen byl k 20 letům vězení. Nyní již od poloviny května drží hladovku a tvrdí, že je připraven zemřít, aby dosáhl osvobození „všech ukrajinských politických vězňů“ z ruských věznic.

Protesty Pussy Riot

Skupina Pussy Riot je známá svými protesty proti Kremlu a ruské vládě. Tři členky Pussy Riot poslal v roce 2012 moskevský soud na dva roky za mříže za předvolební výtržnosti v moskevské katedrále Krista Spasitele. Pětice členek Pussy Riot tehdy v chrámu křičela text písně Bohorodičko, vyžeň Putina, kritizující prezidenta Vladimira Putina i hlavu pravoslavné církve, patriarchu Kirilla, jenž podpořil Putinovu kandidaturu v tehdejších prezidentských volbách.

Odvolací soud změnil jedné z odsouzených punkerek nepodmíněný trest na podmíněný. Marija Aljochinová a její kolegyně Naděžda Tolokonnikovová byly propuštěny na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo jen čtvrt roku.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme