Rusko podle Britů řeší, jestli upevní pozici na frontě, nebo posílí obranu ve svých regionech

Ruské vedení musí naléhavě řešit dilema, zda posílit vlastní obranu v regionech sousedících s Ukrajinou, nebo upevnit pozice na frontě. V pátek to v souvislosti s útoky partyzánských skupin v Rusku v místech u hranic s Ukrajinou uvádí britská vojenská rozvědka.

Sledovali jsme online Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinské dělostřelectvo u Bachmutu

Ukrajinské dělostřelectvo u Bachmutu | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Ve svém pravidelném hodnocení situace na bojišti rozvědka připomíná, že diverzní skupiny se o prolomení hranice z Ukrajiny pokusily dvakrát za posledních deset dnů. Ve čtvrtek se je podle všeho ruské armádě a silám ministerstva vnitra podařilo zastavit rychleji než minulý týden v pondělí.

‚Konzervativní odhad.‘ Rusko ztratilo v bitvě u Bachmutu 60 tisíc vojáků, nejméně třetina zahynula

Číst článek

Britští vojenští zpravodajci nicméně podotýkají, že sám resort obrany v Moskvě informoval, že na ruském území nasadil rozličnou vojenskou techniku, včetně útočných vrtulníků a raketometu TOS-1A, který je vyzbrojen termobarickými raketovými hlavicemi.

„Ruské velení nyní čelí naléhavému dilematu, zda posílit obranu v regionech u hranic s Ukrajinou, nebo upevnit bojové linie na okupované Ukrajině,“ uvádí britská vojenská rozvědka.

Minulý týden v pondělí se Bělgorodská oblast stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských „sabotážních skupin“. Podle Kyjeva i médií do oblasti pronikli Rusové z oddílů Legie Svoboda Rusku (LSR) a Ruského dobrovolnického sboru bojujících na straně Ukrajiny. Později se stáhli.

‚Pokus o invazi‘

Ve čtvrtek se podle analytiků z amerického Institutu pro výzkum války (ISW) podařilo členy LSR lokalizovat nedaleko ruské Nové Tavolžanky asi 3,5 kilometru od hranice mezi oběma státy. ISW uvádí, že na ruské území pronikají jen malé skupiny a hovoří v této souvislosti o výbojích.

Ukrajina nejspíš při ofenzivě udeří v jednom směru a do hloubky ruských pozic, myslí si český plukovník

Číst článek

Jde o útočné operace malého rozsahu, při kterých vojáci rychle proniknou na území nepřítele s cílem získat informace, narušit síly protivníka nebo zničit jeho infrastrukturu. Takové výboje končí plánovaným stažením z úzce definované oblasti a jejich cílem není dané území dlouhodobě ovládnout.

Ruské ministerstvo obrany ovšem tyto výboje označuje za pokusy o „invazi“ do Ruska a úřady z příhraničních oblastí evakuovaly stovky dětí. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina řekl, že jeho šéf je o dění v Bělgorodské oblasti neustále informován.

Kreml se podle ISW tyto omezené výpady snaží využít ve své propagandě s cílem přesvědčit Rusy o tom, že válka na Ukrajině je pro jejich zemi existenční otázkou. Ruské vedení také chce získat podporu veřejnosti pro zdlouhavý konflikt.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme