Ruská tajná služba zadržela dva Bělorusy. Plánovali podle ní převrat a atentát na Lukašenka

Ruská tajná služba FSB oznámila, že zatkla dva Bělorusy, kteří údajně plánovali svržení běloruské vlády a atentát na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, informuje agentura Reuters. Lukašenko ze zapojení do tohoto plánu obvinil americké tajné služby.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při projevu v Minsku

Lukašenko uvedl, že do plánu převratu měly být zapojeny i zahraniční tajné služby | Zdroj: Reuters

Jedním ze zadržených je politolog Aljaksandr Fjaduta, který zastával funkci prezidentského mluvčího, když se Lukašenko ujal v roce 1994 funkce. Později však Fjaduta přešel do opozice. Druhým mužem je právník Juras Zjankovič, který má běloruské a americké občanství.

Ruská kontrarozvědka na několik hodin zadržela diplomata z Ukrajiny. Tvrdí, že přebíral tajná data

Číst článek

Ruské úřady uvedly, že o plánech mužů se dozvěděly od běloruské tajné služby KGB. Podle FSB se podezřelí vydali do Moskvy, aby se tam setkali s opozičně naladěným běloruským generálem. Tomu pak údajně řekli, že pro úspěšné provedení jejich plánu je „zapotřebí fyzicky eliminovat prakticky veškeré vedení na vrcholných pozicích v republice“.

Lukašenko běloruské televizi sdělil, že podle vyšetřovatelů existují důkazy o zapojení zahraničí do plánu provést převrat.

„Odhalili jsme jasně práci zahraničních tajných služeb. Nejspíše CIA, FBI, nevím, kdo z Američanů tam pracoval,“ řekl Lukašenko ve videu zveřejněném kanálem Pul Pervogo na sociální síti Telegram.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme