Konec vleklého sporu. Rusko zaplatí Greenpeace miliony za zadržení lodi v roce 2013

Zhruba 2,7 milionu eur (70 milionů korun) vyplatí Rusko ekologické organizaci Greenpeace, jejíž loď plující pod nizozemskou vlajkou v roce 2013 zadrželo v Barentsově moři. Na urovnání sporu se dohodli zástupci Nizozemska a Ruska, informovali v pátek Greenpeace. Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu už v roce 2017 rozhodl, že Moskva musí Nizozemsko za zadržení lodi před ruskou těžební plošinou odškodnit. Rusko ale výrok soudu odmítlo respektovat.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Arctic Sunrise v roce 2018 | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

Nizozemsko-ruská dohoda by měla ukončit letitý spor, který vyvolalo zadržení lodi Arctic Sunrise v září 2013. Ozbrojené ruské komando tehdy vstoupilo na loď pod nizozemskou vlajkou a zadrželo tři desítky členů posádky.

Slovenská prokuratura zrušila obvinění vůči aktivistům Greenpeace, včetně dvou Čechů

Číst článek

Ruské úřady zásah nařídily kvůli údajně nelegálnímu protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja. Loď, která plula pod nizozemskou vlajkou, se ale pohybovala v mezinárodních vodách.

Do Evropy se Arctic Sunrise vrátila v roce 2014. Aktivisty z lodi propustili Rusové již v prosinci 2013 na základě amnestie, kterou ruští poslanci schválili na návrh prezidenta Vladimira Putina. Agentura Reuters upozornila, že Moskva tehdy k propuštění aktivistů přistoupila krátce před začátkem zimních olympijských her v Soči.

‚Konečná dohoda‘

Nizozemské ministerstvo zahraničí v pátek oznámilo, že s Ruskem dosáhlo „plné a konečné dohody“, její podrobnosti ale nezveřejnilo.

„Spravedlnosti bylo učiněno zadost, nyní můžeme tuto kapitolu konečně uzavřít,“ reagovala v pátek aktivistka Faiza Oulahsenová, která se v roce 2013 plavila na lodi Arctic Sunrise a v ruském vězení strávila téměř tři měsíce.

Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu před dvěma lety rozhodl, že Rusko musí vyplatit Nizozemsku odškodné ve výši 5,5 milionu eur (nyní 142 milionů korun). Moskva se ale odmítla rozhodnutím tribunálu řídit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme