Rusko hlásí stahování vojsk z Gruzie, pozorovatelé ale tvrdí opak

Ruské vojenské jednotky jsou stále v Gruzii. Podle příměří, na které obě země přistoupily, měli v pondělí Rusové zahájit ústup za gruzínské hranice. K okamžitému odchodu je znovu vyzvaly Spojené státy. Švédsko kvůli ruské invazi přerušilo s Ruskem vojenské styky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruští vojáci na okraji  Gori

ruští vojáci na okraji Gori | Zdroj: ČTK

Ruské armádní velení dopoledne oznámilo, že jejich vojáci z Gruzie již odcházejí. Podle agenturních zpráv ale ještě odpoledne stály ruské tanky zhruba 35 kilometrů od gruzínského hlavního města Tbilisi. Agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného úředníka americké administrativy informovala, že Rusové s odsunem ještě vůbec nezačali.

Podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva se ruská armáda stáhne navíc jen z území, které ovládá Gruzie. Počítá se tedy s tím, že v separatistické Jižní Osetii a Abcházii ruské jednotky zůstanou.

Podle listu New York Times, který se odvolává na americké tajné služby, začali Rusové v Jižní Osetii posilovat vojenskou přítomnost. Měli tam přesunout odpalovací zařízení pro rakety krátkého doletu, které údajně mohou zasáhnout Tbilisi.

Švédsko ruší vojenské kontakty s Ruskem

Švédsko přerušilo na časově neurčitou dobu své vojenské kontakty s Ruskem. Ve Stockholmu o tom v reakci na probíhající ruskou invazi do Gruzie rozhodla švédská vláda.

Podle premiéra Fredrika Reinfeldta Švédsko zruší "celou řadu vojenských návštěv a kontaktů na vysoké úrovni". Jako první nejsou ve Švédsku vítáni zástupci ruských vojenských námořních sil, kteří měli největší skandinávskou zemi navštívit počátkem září.

Invaze ruské armády do Gruzie je v prohlášení švédské vlády označena jako "neakceptovatelný zločin proti mezinárodnímu právu". Podle Švédů musí Rusko ukončit činnost, která destabilizuje Gruzii. Plán příměří musí být uveden v platnost rychle a v celém rozsahu a humanitární pomoci musí být umožněno, aby se dostala až k těm, jimž je určena.

Marika Táborská, Tomáš Sniegoň, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme