Rusko hlásí stahování vojsk z Gruzie, pozorovatelé ale tvrdí opak

Ruské vojenské jednotky jsou stále v Gruzii. Podle příměří, na které obě země přistoupily, měli v pondělí Rusové zahájit ústup za gruzínské hranice. K okamžitému odchodu je znovu vyzvaly Spojené státy. Švédsko kvůli ruské invazi přerušilo s Ruskem vojenské styky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruští vojáci na okraji Gori | Foto: ČTK/AP

Ruské armádní velení dopoledne oznámilo, že jejich vojáci z Gruzie již odcházejí. Podle agenturních zpráv ale ještě odpoledne stály ruské tanky zhruba 35 kilometrů od gruzínského hlavního města Tbilisi. Agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného úředníka americké administrativy informovala, že Rusové s odsunem ještě vůbec nezačali.

Podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva se ruská armáda stáhne navíc jen z území, které ovládá Gruzie. Počítá se tedy s tím, že v separatistické Jižní Osetii a Abcházii ruské jednotky zůstanou.

Podle listu New York Times, který se odvolává na americké tajné služby, začali Rusové v Jižní Osetii posilovat vojenskou přítomnost. Měli tam přesunout odpalovací zařízení pro rakety krátkého doletu, které údajně mohou zasáhnout Tbilisi.

Švédsko ruší vojenské kontakty s Ruskem

Švédsko přerušilo na časově neurčitou dobu své vojenské kontakty s Ruskem. Ve Stockholmu o tom v reakci na probíhající ruskou invazi do Gruzie rozhodla švédská vláda.

Podle premiéra Fredrika Reinfeldta Švédsko zruší "celou řadu vojenských návštěv a kontaktů na vysoké úrovni". Jako první nejsou ve Švédsku vítáni zástupci ruských vojenských námořních sil, kteří měli největší skandinávskou zemi navštívit počátkem září.

Invaze ruské armády do Gruzie je v prohlášení švédské vlády označena jako "neakceptovatelný zločin proti mezinárodnímu právu". Podle Švédů musí Rusko ukončit činnost, která destabilizuje Gruzii. Plán příměří musí být uveden v platnost rychle a v celém rozsahu a humanitární pomoci musí být umožněno, aby se dostala až k těm, jimž je určena.

Marika Táborská, Tomáš Sniegoň, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme