Rusko hlasovalo v regionálních volbách. Po letech se volili i gubernátoři

Pětina ruských voličů vybírala v neděli své zastupitele v regionálních volbách. Šlo o první podobné hlasování po návratu Vladimira Putina do prezidentské funkce, v níž čelí dosud největším protivládním demonstracím za uplynulá léta. Podle prvních informací volby provázela nízká účast. V řadě regionů opozice podala stížnosti na přestupky proti volebnímu zákonu a manipulace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunální volby v Rusku | Zdroj: Reuters

Ruští voliči rozhodovali v téměř pěti tisících hlasováních po celé zemi - v 77ti regionech od Kaliningradu až po Vladivostok.

V pěti oblastech se poprvé od roku 2005 odehrály volby gubernátorů, o jejichž znovuzavedení rozhodnul bývalý prezident Dmitrij Medvěděv po masových protivládních protestech rozpoutaných podezřením z rozsáhlých manipulací během loňských parlamentních voleb.

Kritikové ale varují, že politické změny jsou pouze kosmetické. Mnozí obviňují Kreml, že zvýhodňuje vlastní kandidáty na úkor opozice. Také experti očekávají, že na většině míst zvítězí vládní strana Jednotné Rusko.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme