Rusko hodlá spalovat evropské potraviny, zabavovat je bude na hranicích i v obchodech

Rusko bude pátrat po potravinách, jejichž dovoz z Evropy byl loni zakázán. Prezident Vladimir Putin minulý týden podepsal dekret, který zavazuje ruské úřady k ničení nelegálně dovážených evropských potravin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterináři zjistili, že jde o neregistrovanou přepravu masa neznámého původu, navíc v nevyhovujících podmínkách.

Veterináři zjistili, že jde o neregistrovanou přepravu masa neznámého původu, navíc v nevyhovujících podmínkách. | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Podle odhadů může být nelegálně dováženého zboží asi 10 procent z celkového množství, které Rusko importuje.

Jde o tisíce tun především potravin, konkrétně mléka, masa nebo ryb. Uvažuje se i o spalování výrobků rostlinného původu.

Někteří poslanci ale navrhují, že by se namísto ničení mohly potraviny poslat jako humanitární pomoc strádajícímu obyvatelstvu východoukrajinského Donbasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko bude ničit evropské potraviny. Mluvil o tom zpravodaj Martin Dorazín

Rusko hodlá potraviny zabavovat jak v celním prostoru hraničních přechodů, tak přímo v obchodech a skladech maloobchodní sítě. Ruský celní prostor je přitom jednotný s Kazachstánem a Běloruskem a leží tedy i mimo ruské hranice.

Embargo na evropské potraviny zavedla Moskva odvetou za protiruské sankce Evropské unie vyhlášené po anexi ukrajinského Krymu.

„Vůbec se nemluví o tom, že jde především o obrovskou korupci,“ informuje moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín. Dovážené potraviny totiž musí někdo falešně deklarovat nebo orazítkovat jako provážené, přičemž zůstávají na území Ruska.

Sankce související s ukrajinskou krizí by mohly Rusko celkově připravit o devět procent hrubého domácího produktu. Uvedl to dnes Mezinárodní měnový fond.

Martin Dorazín, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme