‚Velký krok, který přispěje k bezpečnosti.‘ Rusko znovu otestovalo hyperzvukovou střelu Cirkon

Rusko provedlo další úspěšný test hyperzvukové střely Cirkon. Prezident Vladimir Putin, jehož ve středu citovala agentura RIA Novosti, řekl, že je to pro Rusko velký krok, který přispěje k jeho bezpečnosti. Armáda má provést další testy a po nich pak bude Cirkon nasazen na vojenské lodě i ponorky.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská fregata Admirál Gorškov | Foto: Reuters

Minulou zkoušku této zbraně Rusko provedlo v únoru. Raketa Cirkon je schopná zasáhnout námořní a pozemní cíle a dosahovat až devítinásobku rychlosti zvuku. Hypersonické rakety lze kvůli kombinaci rychlosti, manévrovacích schopností a výšky letu jen obtížné sledovat a zachytit.

Rusko otestovalo střelu Cirkon. Podle Putina dosahuje devítinásobku rychlosti zvuku

Číst článek

Putina o úspěšném testu informoval náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil armádní generál Valerij Gerasimov. Podle něj byla raketa vypálena v úterý z fregaty Admirál Gorškov v Bílém moři a zasáhla cíl v Barentsově moři vzdálený 450 kilometrů. Dosáhla rychlosti 9500 kilometrů, tedy více než osmi machů, a v nejvyšším bodě své dráhy dosáhla 28 kilometrů.

Raketa má být součástí výzbroje válečných lodí. Putin už v červenci uvedl, že námořnictvo bude vyzbrojeno nadzvukovými jadernými útočnými zbraněmi a podvodními jadernými drony.

Rusko střely Cirkon podle agentury TASS testuje od roku 2015 a Putin loni řekl, že bude raketa schopná dosáhnout rychlosti devíti machů a zasáhnout cíle na moři i na zemi ve vzdálenosti větší než 1000 kilometrů.

Agentury si všímají, že generalita informovala Putina o testu rakety v den jeho 68. narozenin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme