Za svědomitou službu. Ruští gardisté vyslaní na Ukrajinu budou dostávat nové medaile

Účastníci takzvané zvláštní vojenské operace, jak Rusko označuje invazi na Ukrajinu, budou dostávat za svědomitý výkon služby nové ocenění. Podobu pamětní medaile schválila heraldická rada při úřadu ruského prezidenta.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská obrněná vozidla

Ruská obrněná vozidla | Zdroj: Reuters

Rusko oproti očekávání už pátým měsícem naráží na Ukrajině na odpor tamních sil. Kolik Rusů za tu dobu padlo v bojích, Moskva nezveřejňuje. Poslední oficiální ruská bilance, která uvádí 1351 mrtvých, je stará víc než čtvrt roku.

Účastníkům „zvláštní vojenské operace“, jak Rusko invazi označuje, teď budou udělovat novou pamětní medaili. 

Podobu pamětní medaile schválila heraldická rada při úřadu ruského prezidenta. Maskovaný muž v uniformě, který třímá v rukou automatickou zbraň a pozadí za ním vyplňuje stužka ve tvaru písmene Z, kterým se označují ruské invazní síly na Ukrajině.

Na rubu medaile bude vyobrazený dvouhlavý orel se znakem ruské národní gardy. Vyznamenání je totiž určené právě příslušníkům těchto zvláštních ozbrojených složek „za svědomitou službu“.

Putinova vnitřní vojska

Národní garda se v rámci ruských ozbrojených složek těší specifickému postavení. Jedná se de facto o ruská vnitřní vojska, která nahradila v roce 2016 na příkaz Vladimira Putina.

Národní garda je podřízená přímo ruskému prezidentovi. Spadají pod ni mimo jiné jednotky OMON určené k rozhánění demonstrací nebo jednotky SOBR, tedy komanda rychlého nasazení.

Ukrajina identifikovala podezřelého z masakru v Buče, jde o velitele ruské Národní gardy

Číst článek

Jak v březnu uvedl přímo šéf ruské národní gardy Viktor Zolotov, její členové mají na dobytých ukrajinských územích dohlížet na veřejný pořádek a hlídat klíčové objekty, jako jsou například elektrárny.

Donedávna byla pod kontrolou ruských sil i černobylská jaderná elektrárna a dodnes je v jejich rukou záporožská. Jinými slovy, příslušníci národní gardy zajišťují co nejhladší výkon ruské okupační správy.

Z počátku invaze na Ukrajinu se však účastnili i přímo bojů. Jak upozornil například nezávislý a v Rusku blokovaný server Mediazona, hned v prvních dnech invaze se oproti plánu právě tyto jednotky měly dostat do přední linie u Kyjeva nebo Charkova.

Podle zdrojů Mediazony utrpěli gardisté značné ztráty, část jich pak měla dokonce vypovědět poslušnost a odmítnout dál bojovat.

Oceněná brigáda z Buči

Nová pamětní medaile „za účast ve zvláštní vojenské operaci“ je první ocenění pro příslušníky ruských invazních sil tohoto druhu.

Identifikace zločinců z Buči. Pomáhají osobní doklady, příspěvky na sociálních sítích i milostný dopis

Číst článek

Už v květnu ale 18 členů ruské národní gardy obdrželo od prezidenta Putina státní vyznamenání: Řád Za odvahu, Řád Za zásluhy o vlast nebo Medaile Suvorova a Žukova.

Státní vyznamenání získala i řada vojáků. Prezident Putin mimo jiné v dubnu ocenil 64. motostřeleckou brigádu, kterou Kyjev viní ze zločinů spáchaných na civilistech ve městě Buča a okolních městech a obcích.

Naposledy o uplynulém víkendu ministr obrany Sergej Šojgu vyznamenal titulem Hrdina Ruska a Řádem Za odvahu skupinu vojáků přímo na Ukrajině, kam se vypravil. Bylo to vůbec poprvé, kdy jeho resort veřejně informoval o cestě ministra do místa bojů.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme