Po Číně podpořilo dohodu o íránském jaderném programu i Rusko

Rusko podporuje dohodu o íránském jaderném programu i po odstoupení Spojený států. Shodli se na tom ministři zahraničí Íránu a Ruska Džavád Zaríf a Sergej Lavrov na jednáních Moskvě. Stejný postoj má i Čína, kterou Zaríf navštívil v neděli. Ruská diplomacie označila vypovězení smlouvy za krok, který ohrožuje bezpečnostní rovnováhu ve světě.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlásil, že zákonné zájmy všech účastníků jaderné dohody, včetně Íránu je nutné hájit společně. V ohrožení je podle Lavrova navíc i mechanismus nešíření jaderných zbraní. 

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf upozornil, že jaderná dohoda je nejen politicky, ale i ekonomicky výhodná pro všechny zúčastněné země. Zaríf z Moskvy odletí do Bruselu, kde se o tom bude snažit přesvědčit evropské představitele. Ti by podle něj měli zaručit, že zájmy Íránu budou respektovány i po odstoupení Spojených států od dohody.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme