Rusko vyčerpalo zásoby dronů a řízených střel, tvrdí analytici. Prohloubí se závislost na Íránu

Závislost Ruska na íránských zbraních se bude patrně prohlubovat, uvedli američtí analytici z Institutu pro studium války (ISW). Rusko se pravděpodobně domluvilo na dalších dodávkách zbraní z Íránu, protože v bojích na Ukrajině vyčerpalo vlastní zásoby řízených střel a dronů, a to hlavně při útocích na ukrajinskou kritickou infrastrukturu.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 18:14 2. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské raketové útoky v Kyjevě

Ruské raketové útoky v Kyjevě | Foto: Vladyslav Sodel | Zdroj: Reuters

Na Ukrajině ruské síly pokračují vedle vzdušných úderů i v pozemní ofenzivě na Donbasu, kde útočí hned v několika oblastech, upozornil také ISW.

„Rusko se bude patrně dál uchylovat k dronovým a raketovým útokům na kritickou infrastrukturu ve snaze vyvážit neúspěchy a omezení svých konvenčních sil na frontě,“ uvedli analytici v pravidelné zprávě o vývoji války na Ukrajině. „Ruská závislost na systémech íránské výroby, a potažmo na Íránu, poroste,“ podtrhli.

Ukrajina v úterý vypravila další tři lodě s potravinami, navzdory ruskému pozastavení dohody

Číst článek

Ukrajina se mezitím brání útokům stovek dronů, které již Írán Rusku poskytl. V Dněpropetrovské oblasti v jižní části Ukrajiny v noci ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila šest těchto strojů, které jsou popisované jako kamikadze, a odvrátila tak zatím největší dronový útok na region.

„V noci síly protivzdušné obrany ochránily Dněpropetrovskou oblast před možnou tragédií,“ uvedl podle agentury Unian předseda oblastní rady Mykola Lukašuk. Dohromady ukrajinské síly v noci sestřelily 12 ze 13 útočných dronů, upřesnilo ukrajinské letectvo na telegramu.

Zároveň pokračují intenzivní boje o ukrajinský Donbas. Ukrajinské síly se snaží udržet pozice u Bachmutu. Nepřátelské síly na linii dotyku podnikají dělostřelecké útoky, a to zejména u Avdijivky.

U Soledaru se snaží ukrajinskou obranu prorazit vojáci z ruské soukromé Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) vojenské společnosti. Situace je napjatá také u Vuhledaru.

Epicentrum bojů

Nejintenzivnější boje se odehrávají v Bachmutu a u Soledaru, kde ukrajinští obránci denně odrážejí desítky ruských útoků, uvedla v ukrajinské televizi náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová.

Epicentrem je Bachmut, Soledar a celkově doněcký úsek fronty. Stává se, že nepřítel tam podniká za den desítky útoků a my je odrážíme. Fakticky se tam odehrává oboustranný pohyb: pokud se nepříteli podaří trošku postoupit vpřed, okamžitě následuje ukrajinský protiútok a získáváme zpět všechna území, řekla Maljarová podle agentury Interfax-Ukrajina.

Z ukrajinské Boroďanky zbyly ruiny. Místní trpí nedostatkem elektřiny a plynu, obávají se zimy

Číst článek

Zdůraznila, že Ukrajina se nevzdává ani jediné pídě svého území, jakkoli se nepřítel v krutých bojích snaží dosáhnout administrativní hranice Doněcké oblasti a ukrajinská obrana se nachází ve složité situaci.

Ukrajinské síly naopak vedou protiofenzivu v Chersonské oblasti na jihu země, kde podle velení ukrajinské armády proruská správa pokračuje s nuceným přesunem obyvatel.

Okupační úřady oznámily původně evakuaci obyvatel několika měst na západním břehu Dněpru, nyní ale nutí opustit domovy i lidi v některých městech a obcích na východním břehu řeky.

„Konkrétně z obce Velyka Lepetycha okupanti vyvážejí lidi autobusy. Odjezd vlastním automobilem je zakázaný,“ sdělil generální štáb ukrajinské armády.

ČTK, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme