Rusko jako největší hrozba pro všechny národy, řekl šéf FBI k hackerským útokům

Ruská vláda se nepřestává vměšovat do americké politiky, vzhledem ke svým záměrům a schopnostem je Rusko největší hrozbou pro všechny národy světa. Při slyšení v právním výboru amerického Senátu to ve středu prohlásil šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey. Výbor si ho předvolal, aby zjistil stav vyšetřování údajných zásahů Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey

Šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey | Zdroj: Reuters

Comey v Kongresu odpovídal na otázky republikánského senátora Lindsayho Grahama ohledně protiamerických aktivit Moskvy a jejího vlivu ve světě. Graham se ptal, zda ruské úřady poskytují aktivní ochranu hackerům a zda se nepřestávají vměšovat do americké politiky. Chtěl slyšet, zda by měly Spojené státy ruským akcím zamezit a zda se Moskva zastaví jen v případě, že pocítí vlastní ohrožení. Na všechny dotazy Comey odpověděl kladně.

Tillerson: Mezi USA a Ruskem neexistuje 'prakticky žádná důvěra'

Mezi Spojenými státy a Ruskem teď "neexistuje prakticky žádná důvěra". V projevu k zaměstnancům amerického ministerstva zahraničí to ve středu prohlásil jejich šéf Rex Tillerson. Vláda prezidenta Donalda Trumpa se podle něj snaží obnovovat styky s Moskvou krok za krokem, po jednotlivých problémech. První na řadě je podle ministra Sýrie.

Šéf FBI potvrdil dřívější zjištění svého úřadu, že Rusko je zodpovědné za hackerské útoky na servery Demokratické strany během loňské předvolební kampaně, v níž Hillary Clintonová sváděla souboj s Donaldem Trumpem. Moskva jakákoli podobná obvinění odmítá, skepticky se k nim vyjádřil i Trump.

Otázky senátorů směřovaly rovněž k rozhodnutí Comeyho informovat těsně před loňskými volbami Kongres o obnově vyšetřování Clintonové v souvislosti s jejím e-mailovým skandálem. Tento krok podle přesvědčení demokratů byl jednou z příčin její překvapivé prohry.

Comey vyloučil, že by politika mohla činnost FBI ovlivnit. Při představě, že by svým jednáním ohrozil volební šance Demokratické strany, se mu prý dělá "lehce nevolno".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme