Japonsko zaujalo protiruské postoje, není možné s ním jednat o mírové dohodě, zní z Moskvy

S Japonskem není možné jednat o mírové dohodě, protože země zaujala protiruské postoje. Podle úterní zprávy agentury TASS to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko. Obě země od konce druhé světové války nemají oficiální dohodu o míru. Její dosažení komplikuje mimo jiné otázka Kurilských ostrovů, které Sovětský svaz anektoval po konci druhé světové války.

Moskva/Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér Fumio Kišida při prohlídce japonských raket typu 12

Japonský premiér Fumio Kišida při prohlídce japonských raket typu 12 | Foto: Kiyoshi Ota | Zdroj: Reuters

„Je naprosto jasné, že je nemožné diskutovat o podpisu takového dokumentu (mírové smlouvy) se státem, který zastává nikoliv přátelské postoje a dovoluje si směřovat pohrůžky proti naší zemi,“ cituje agentura Reuters Ruděnkovo prohlášení pro TASS.

Podle něj vláda japonského premiéra Fumia Kišidy také opouští zásady „mírumilovného rozvoje“ a posiluje vojenskou spolupráci s „partnery mimo region“, čímž zřejmě myslí USA.

Japonsko vynaloží na vojenské výdaje 300 miliard eur. Obává se KLDR a Číny

Číst článek

Ruděnko také kritizoval navyšování japonského obranného rozpočtu. „Považujeme tyto aktivity Tokia za vážnou výzvu bezpečnosti naší země i celého asijsko-tichomořskému regionu,“ dodal Ruděnko.

Japonsko se po začátku ruské války na Ukrajině přidalo k některým západním sankcím proti Moskvě. Země také spolupracuje na zajištění svého bezpečnosti s USA. V reakci na to Rusko mimo jiné vypovědělo několik dohod týkajících se Kurilských ostrovů. Pokud Tokio bude pokračovat tímto směrem, tak Moskva bude muset zavést „přiměřená protiopatření“.

Rusko a Japonsko vedou spor o souostroví Kurily od druhé světové války, kdy je obsadila sovětská vojska. Spor oběma zemím brání, aby oficiálně podepsaly mírovou dohodu.

Japonsko jižní část nehostinného souostroví se subarktickým klimatem označuje za „severní teritorium“ a tvrdí, že je Rusko okupuje. Z Moskvy naopak zaznívá, že tím Tokio zpochybňuje výsledky druhé světové války.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme