Rusko je jedna velká věznice, myslí si členky Pussy Riot. Podporují vznik interaktivní mapy věznic

Na internetu by se brzo mohla objevit interaktivní mapa ruských věznic. Do velké míry vychází z výpovědí propuštěných vězňů a jejich zážitků z výkonu trestu. Na mapě pracují také známé tváře punkové skupiny Pussy Riot. Některé z jejích členek si nedávno odpykaly trest za kontroverzní vystoupení v pravoslavném chrámu namířené proti prezidentovi Vladimiru Putinovi. V nápravných zařízeních prý samy viděly, jak Rusko porušuje práva vězňů, a chtějí to teď na svobodě změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení, mříže (ilustrační foto)

Vězení, mříže (ilustrační foto) | Foto: stock exchange | Zdroj: Stock Exchange | CC0 1.0

Interaktivní mapa má ukázat základní parametry všech ruských káznic, ať už jde o nápravné pracovní kolonie, výchovné kolonie pro mladistvé, léčebná zařízení, nebo vyšetřovací vazby, vysvětluje koordinátorka projektu Xenia Živagová:

„V průměru mají vězni právo sprchovat se jednou týdně. V některých koloniích ale může vězeň dostat i 15 dní samotky jenom za to, že si zkusí umýt hlavu v umyvadle.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rusku vzniká interaktiní mapa věznic. O projektu natáčel Vojtěch Berger

Podle Xenie je systém ruského vězeňství ideálním prostorem pro korupci, které také většina jeho zaměstnanců podlehne:

„V některých pracovních koloniích nedostávají vězni výplatu. Vedení kolonie tomu vždycky dá nějaký oficiální důvod, třeba že si vymyslí nějakou pokutu nebo řekne, že vězni nevyrobili potřebné denní množství zboží, ať jsou to pantofle, policejní uniformy, nebo třeba suvenýry.“

Mapa vězeňských podmínek vzniká v rámci projektu Zóna práva, kterou založily dvě známé členky skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová.

„Pro mě je to širší pojem - celé Rusko je totiž jako jedna velká věznice. Vězeňský systém funguje jako vládní agentura. A způsob, jakým dozorci trestají vězně, je podobný tomu, jakým Kreml trestá aktivisty na protiputinovských demonstracích,“ řekla Českému rozhlasu Marija Aljochinová, proč se věnuje právě podmínkám vězňů.

Získat skutečný obraz situace ve věznicích a koloniích není vůbec snadné. Koordinátorka projektu vězeňské mapy Xenia vypočítává hlavní zdroje informací, ze kterých ona a její kolegové čerpají:

„Jsou to ankety a rozhovory s propuštěnými vězni. Ptáme se jich zkrátka ještě za čerstva, co jim zůstalo v paměti. Jak se choval náčelník jeho pracovního oddílu, jak vypadala v kolonii sociální zařízení a podobně.“

Interaktivní mapa by měla sloužit nejenom vězňům, ale i jejich příbuzným. Dozví se tam přesnou polohu často velmi odlehlých táborů nebo najdou, kde je u tábora nejbližší obchod. První verze mapy má být na internetu začátkem příštího roku.

Marija Aljochinová (vlevo) a Naděžda Tolokonnikovová ze skupiny Pussy Riot na tiskové konferenci | Foto: Reuters

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme