Rusko je pro zapojení Kurdů do řešení syrské krize, řekl ministr Lavrov

Rusko souhlasí s účastí umírněných frakcí Kurdů v řešení syrské krize a na rozhovorech mezi režimem prezidenta Bašára Asada a umírněnou syrskou opozicí. Na výroční tiskové konferenci to řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Připomněl také úspěchy ruské diplomacie v minulém roce - jako bylo právě zahájení operace v Sýrii nebo řešení problému íránského jaderného programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov | Zdroj: Reuters

Bez zástupců kurdské strany Demokratický svaz nemají podle Lavrova rozhovory o politickém řešení konfliktu v Sýrii smysl a není důležité, že právě tato frakce proti režimu prezidenta Bašára Asada nebojuje. Důležité je podle něj porazit takzvaný Islámský stát.

O účasti Kurdů na jednání má rozhodnout OSN. Rusko tyto návrhy nebude vetovat. Kurdy považuje Rusko za důležitý a historický národ na Blízkém východě.

Lavrov ocenil, že Kurdové jsou efektivní v boji s Islámským státem. Rusko vždy jejich zájmy respektovalo a podporovalo, v Iráku jim například dodávalo zbraně.

Ministr odmítl zprávy, že by Rusko tajně vyzvalo syrského prezidenta Asada k odstoupení a nabídlo mu azyl. Podle Lavrova syrský prezident o azyl nežádal a Rusko mu ho nenabízelo.

Šéf ruské diplomacie mluvil také o bezpečnostních hrozbách a nové struktuře mezinárodních vztahů. Lavrov řekl, že nebude jedno centrum světové moci, tím měl především na mysli Spojené státy, které podle něj neustále uplatňují jednopolární vidění světa. Odmítají podle něj uznat, že center, ať už finančních, politických nebo obchodních, je více.

Podle Lavrova je to realita, se kterou se všichni musí smířit. Vzájemné vztahy pak musí budovat na základě pravidla rovného s rovným.

Ruský ministr také řekl, že politika zadržování Ruska a jeho izolace nemá žádnou perspektivu. Že se tak nové vztahy budovat nedají.

Kritizoval také evropské a západní sankce proti své zemi. Podle něj se sankce zcela minuly účinkem. Rusko díky nim buduje vlastní zemědělství a průmysl a stává se samostatnějším a sebejistějším.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme