Rusko je proti dodávce české munice do Gruzie

Dodávka české munice do Gruzie znepokojila Rusko. Tamní ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že vojenská podpora Tbilisi může jednak ohrozit bezpečnost v kavkazském regionu, a také že se mohou zbraně dostat do rukou teroristických skupin. Koncem srpna česká vláda rozhodla, že daruje Gruzii nepotřebnou munici, která by byla jinak zlikvidována.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pancéřovka RPG 7 | Foto: Vlastimil Hankus

Nejde o první kritickou reakci Ruska na dodávku zbraní či munice pro Gruzii od země Severoatlantické aliance. Podle Moskvy může přezbrojení Gruzie - tedy také bezplatná dodávka munice od Česka - destabilizovat situaci v celém Zakavkazsku. Konkrétně se Rusko obává, že by mohlo Tbilisi použít sílu proti separatistickým regionům Abcházii a Jižní Osetii. Rusko se také domnívá, že zbraně by mohly padnout do rukou mezinárodním teroristům a posléze se rozšířit po regionu nebo i za jeho hranice, čímž je myšleno Čečensko.

Gruzie v poslední době vybavuje armádu materiálem zemí bývalé Varšavské smlouvy, které jsou dnes členy Severoatlantické aliance a chtějí se zbavit starého arzenálu. Z Tbilisi tak kromě Česka spolupracují také Maďarsko, Rumunsko anebo pobaltské státy.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme