Johnson: Stopa jedu vede neúprosně do Kremlu, Británie má důkazy

Stopa z vyšetřování původu látky použité při útoku proti dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři směřuje neúprosně do Kremlu. Řekl to v neděli britský ministr zahraničí Boris Johnson. Ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov naopak naznačil, že by použitá smrtící nervová látka mohla pocházet z Británie.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Boris Johnson ve vysílání BBC (18. března 2018).Britain's Foreign Secretary Boris Johnson is seen speaking on the BBC's Andrew Marr Show in this photograph received via the BBC in London, Britain March 18, 2018. Jeff Overs/BBC/Handout

Britský ministr zahraničí Boris Johnson ve vysílání BBC (18. března 2018).Britain's Foreign Secretary Boris Johnson is seen speaking on the BBC's Andrew Marr Show in this photograph received via the BBC in London, Britain March 18, 2018. Jeff Overs/BBC/Handout | Foto: Jeff Overs/BBC/Handout | Zdroj: Reuters

Johnson stanici BBC řekl, že Británie má důkazy, že Rusko skladuje nervové látky, jako je ta, jež byla použita proti Skripalovi a jeho dceři Juliji. Sdělil také, že v pondělí do Británie přijedou zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a odeberou vzorky použité látky. Británie tvrdí, že jde o Novičok, řazený k silným nervovým jedům vyráběným v bývalém Sovětském svazu do konce studené války.

„Nejenom, že máme důkazy, že Rusko v minulých deseti letech zjišťovalo, jak dodat nervové látky za účelem vraždy, ale vytvořilo a skladovalo Novičok,“ řekl Johnson.

Čižov však trvá na tom, že Rusko chemické zbraně neskladuje a Skripala neotrávilo. „Rusko s tím nemá nic společného,“ řekl BBC. Upozornil naopak na to, že použitá látka může pocházet z Británie.

Stropnický i Šlechtová odmítají, že Novičok, který přiotrávil agenta Skripala, mohl pocházet z Česka

Číst článek

Čižov podotkl, že britské pracoviště Porton Down zabývající se výzkumem chemických zbraní je 12 kilometrů od Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera nalezeni 4. března. Oba jsou stále v kritickém stavu. Na otázku, zda si myslí, že odpovědnost padá na Porton Down, Čižov odpověděl: „Nevím.“

Britský jed? Nesmysl

Britská vláda narážku na britský původ jedu označila za nesmysl. Podle Johnsona to není „odpověď země, která opravdu věří ve svou nevinu“.

Británie a Rusko si po incidentu vypověděly vzájemně 23 diplomatů a vyhlásily další opatření. Moskva v sobotu označila pět států, které mohly být původci Novičoku. Je mezi nimi i ČR, která se stejně jako ostatní čtyři státy proti obvinění ohradila. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí látka může pocházet z ČR, Slovenska, Švédska, Británie a možná i USA.

Johnson dnes také řekl, že se tento týden sejde britská národní bezpečnostní rada a projedná případná další opatření. Opozice chce, aby se vláda zajímala o nelegálně získané peníze bohatých Rusů žijících v Británii. Podle kritiků vlády byla Británie příliš pomalá při vyšetřování původu majetku investovaného v Londýně ve finanční sféře a nemovitostech.

Ruský velvyslanec v Londýně vyzval k udržení „chladných hlav“. Podle něj spor „nebezpečně a neúměrně graduje“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme