Rusko poslalo dánského jehovistu na šest let do vězení. Náboženská společnost je v zemi zakázaná

Ruský soud v úterý poslal na šest let za mříže Dána Dennise Christiansena, který byl v Rusku zadržen jako první člen náboženské společnosti svědkové Jehovovi, zakázané v zemi jako extremistická organizace. Ještě před vynesením verdiktu Christiansen podle novinářů v soudní síni vykřikl, že doufá, že v Rusku budou respektovat právo lidí na svobodu vyznání. Západ podle agentury Reuters případ považuje za test náboženské svobody.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí založené roku 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. | Foto: Fotobanka stock.xchng

Dán byl shledán vinným z extremismu. Podle verdiktu „využíval svou autoritu duchovního vůdce“ a „zajišťoval činnost organizace“ svědků Jehovových ve městě Orjol, v centrální části evropského Ruska, přestože „věděl o jejím zákazu“.

Soud odmítl argument obhajoby, že Dán oficiálně nebyl členem organizace jehovistů v ruském městě. Obžaloba žádala šest a půl roku odnětí svobody, soud se přiklonil k šesti letům, představujícím minimální trest, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Evropské sdružení svědků Jehovových vyjádřilo hluboké politování nad odsouzením nevinného člověka, který nespáchal žádný zločin.

Po celém Rusku je stíháno více než 70 jehovistů. Jejich pronásledování začalo v roce 2017, kdy nejvyšší soud rozhodl o zákazu této náboženské společnosti.

Svědci Jehovovi bojují s ruskými soudy. Odvolají se proti rozhodnutí o zákazu činnosti

Číst článek

Avšak v prosinci 2018 se ruský prezident Vladimir Putin nečekaně pozastavil nad tímto postupem a obvinění z extremismu označil za naprostý nesmysl.

'Jehovisté jsou také křesťané'

Putin připustil, že „jehovisté jsou také křesťané“ a že sám se moc nevyzná v tom, za co jsou vlastně pronásledováni. Prohlásil, že to bude muset nechat analyzovat a pak se o tom pokusí promluvit s předsedou nejvyššího soudu.

Šestačtyřicetiletý Christiansen se k jehovistům se přidal ještě v mládí a podílel se na misionářské činnosti. V Rusku žije od roku 2000, nejprve v Murmansku, kde se o dva roky později oženil s místní dívkou Irinou.

V roce 2006 se rodina přestěhovala do Orla, kde jej v květnu 2017 v modlitebně zadrželi policisté a agenti tajné služby FSB. Ze stovky věřících si odvedli jen Dána, kterého obvinili z extremismu a umístili do vyšetřovací vazbě.

'Nejste u nás vítáni.' Ruský nejvyšší soud zakázal Svědky Jehovovy

Číst článek

Loni organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) kritizovala pronásledování jehovistů v Rusku „pouze kvůli jejich náboženské činnosti“ a „poklidnému uplatňování práva na svobodu vyznání“.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku přibližně 175 000 členů. Hnutí založené roku 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. Po světě má asi osm milionů aktivních věřících. Problémy mívá s úřady hlavně kvůli odmítání krevních transfúzí. V Česku jsou svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13 000 osob.

Putin minulý měsíc obvinil vládu v Kyjevě, že se hrubě vměšuje do věcí pravoslavné církve, a tvrdil, že v Rusku „stát a úřady považují za naprosto nepřípustné libovolné zasahování do církevních záležitostí.“ Vyhradil si právo „reagovat a dělat vše pro obranu lidských práv, včetně svobody vyznávání víry.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme