Rusko je hlavní vývozce zbraní do jihovýchodní Asie, předběhlo i USA. Je levnější a neklade si podmínky

Největším prodejcem zbraní do oblasti jihovýchodní Asie je v současnosti už Rusko. Podle hongkongského deníku The South China Morning Post tam za posledních osm let vyvezlo zbraně v přepočtu za 200 miliard korun. A překonalo tak tradičního prodejce, kterým jsou Spojené státy.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský obranný protiraketový systém S-400 | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Stále více zemí v oblasti podle deníku připouští možnost vojenské konfrontace s Čínou, proto skokově zvyšuje výdaje na obranu. Vietnam už nakoupil ruské helikoptéry, ponorky i bojové čluny, Indonésie zase zvažuje nákup stíhacích letounů Suchoj.

Válečné zločiny páchají v Jemenu obě strany. Odpovědnost podle OSN leží i na Západu

Číst článek

Ruské zbraně poráží americké, izraelské a západoevropské konkurenty hlavně cenou - podle hongkongského deníku je například ruský obranný protiraketový systém S-400 minimálně stejně efektivní jako americký systém Patriot. Přitom je o polovinu levnější.

Mezi lety 2010 až 2017 Rusko do oblasti prodalo zbraně za 6,6 miliardy dolarů, uvedl Švédský mezinárodní mírový výzkumný institut. To činí zhruba 12% z celkového objemu zbraní, které Rusko prodá.

Ve stejném časovém úseku koupily jihoasijské země americké zbraně v hodnotě 4, 5 miliardy dolarů.

Vedle nižší ceny je dalším důvodem, který činí ruské zbraně atraktivnější, i ruská ochota zbraně prodávat bez ohledu na to, k čemu budou použity, píše hongkongský deník. Rusko také svým zákazníkům někdy umožňuje za zbraně platit nestandardně v komoditách, např. v palmovém oleji.

David Jakš, cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme