‚Najděte té náně chlapa.‘ Ruská poslankyně žádá trest pro karikaturistu

Soustem pro ruský bulvár se stal skandál kolem poslankyně Natalje Poklonské, bývalé krymské prokurátorky, ochránkyně pravoslaví a bojovnice proti znesvěcení imperiálního dědictví Ruska. Poklonská si tento týden stěžovala šéfovi ruských vyšetřovatelů, že policie odmítá ztrestat karikaturistu, který zesměšnil její boj proti kontroverznímu filmu o carské rodině.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně Natalja Poklonská | Foto: Anton Novoderezhkin/TASS Host Photo Agency | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Najděte té náně chlapa!“ je napsáno na karikatuře, kterou vytvořil kamčatský kreslíř Denis Lopatin.

Německý list po kritice propustil autora Netanjahuovy karikatury. ‚Necítím se vinen,‘ reagoval kreslíř

Číst článek

Nápis doplnil obrazem hrozivě vyhlížející a svatozáří opatřené Poklonské třímající umělý penis s tváří posledního cara Mikuláše II. Karikatura spatřila světlo světa loni v prosinci jako reakce na kritiku, která se snesla na film režiséra Alexeje Učitěle Matilda.

Do čela kritiků se tehdy postavila právě Poklonská. Film, který líčí milostný román Mikuláše II. s petrohradskou baletkou Matildou Kšesinskou, podle poslankyně špiní památku ruského vladaře a uráží věřící.

Petrohradské ateliéry, kde film vznikal, podpálili loni neznámí žháři. Stejný osud potkal kino v Jekatěrinburgu, které slíbilo jako jedno z prvních dílo uvést.

Ministerstvo kultury ale navzdory několika žalobám od Poklonské dalo loni projektu zelenou s tím, že na obsahu díla neshledává nic závadného.

Ubohá zlotřilost, tvrdí poslankyně

Lopatin tvrdí, že jeho karikatura není nic jiného než žert, který má vyvolat „emotivní reakce“. V případě Poklonské se mu to povedlo dokonale, dodává server Lenta. Poslankyně obrázek označila za ubohou zlotřilost a žádala pro „mentálně narušeného“ autora exemplární trest.

Policie začala kreslíře stíhat, ale na základě odborného posudku znalců případ v úterý odložila. Na karikatuře prý není nic, co by uráželo pravoslaví a vybočovalo z „kulturních norem žánru“.

Takový závěr kauzy Poklonskou rozhořčil, informoval ruský tisk. Poslankyně se veřejně obrátila na šéfa ruských vyšetřovatelů Alexandra Bastrykina, aby věc prověřil.

„Doufala jsem, že naše bezpečnostní složky ještě dokážou chránit spravedlnost,“ stěžovala si na postup policie. „Taková hanebnost možná odpovídá normám žánru, ale rozhodně odporuje ruským zákonům,“ napsala Bastrykinovi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme