Komunální volby v Rusku: Moskvu znovu ovládne strana blízká Putinovi, její vliv ale výrazně oslabil

Rusko sečetlo hlasy po nedělních komunálních volbách. Vládní strana Jednotné Rusko blízká politice Kremlu podstatně oslabila v Moskvě, i když si na radnici zachovala většinu. Vyplývá to z oficiálních výsledků, které v pondělí zveřejnila ústřední volební komise. Kandidáti s její podporou získali 25 ze 45 mandátů, zatímco dosud jich měli 38. Na druhou stranu třináct mandátů získali komunisté a tři obsadí liberální hnutí Jabloko.

Moskva (Aktualizováno: 10:48 9. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin míří k volební komisi, poté se chystá volit v komunálních volbách v Moskvě | Foto: Sputnik/Alexei Nikolsky/Kremlin | Zdroj: Reuters

Komunální volby se v neděli konaly ve více než 80 regionech Ruské federace. Největší pozornost ale vyvolává hlasování v Moskvě. V hlavním městě získali kandidáti nepodporovaní vládní stranou Jednotné Rusko podle konečných výsledků 20 mandátů, tedy téměř polovinu.

V Navalného štábu prý policie našla falešné hlasovací lístky. ,Pečlivá provokace,‘ reaguje opozičník

Číst článek

Úspěch zaznamenali především komunisté, kteří mají třináct mandátů, zatímco dosud jich měli jen pět. Levicová strana Spravedlivé Rusko má stejně jako liberální hnutí Jabloko v moskevském zastupitelstvu tři poslance. V jednom volebním obvodu vyhrála nezávislá kandidátka podporovaná Jablokem.

Ztráta třetiny poslaneckých míst na moskevské radnici není velkým překvapením, protože jen potvrdila pokles vlivu Jednotného Ruska zejména ve velkých městech. Strana v Moskvě dokonce oficiálně kandidáty nepostavila, o poslanecké posty se ucházeli jako nezávislí.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin v pondělí komentoval výsledky voleb v hlavním městě rozpačitě. Prohlásil, že složení městské dumy je v důsledku voleb „politicky rozmanitější“, což mu prý jen prospěje. Volební účast se pohybovala stejně jako pří minulých volbách těsně za hranicí 21 procent.

Předseda Jednotného Ruska, premiér Dmitrij Medveděv v pondělí své straně k volebním výsledkům blahopřál. Novinářům řekl, že strana má šanci zachovat si vůdčí roli ve společnosti. Ve volbách gubernátorů uspěli všichni politici podporovaní Jednotným Ruskem, kteří v neděli obhajovali mandát.

‚Chytré hlasování‘

Řada opozičních politiků ve volbách v hlavním městě kandidovat nesměla, protože úřady více než padesáti z nich zakázaly kandidovat kvůli údajným formálním nesrovnalostem při registraci. V Moskvě se kvůli tomu v posledních týdnech několikrát demonstrovalo.

U soudu si – na třetí pokus – nakonec vymohl právo kandidovat jediný z odmítnutých, veterán opozičního liberálního hnutí Jabloko Sergej Mitrochin. Podle agentury Interfax se do moskevského zastupitelstva nakonec dostal.

Šéfku volební komise v Rusku napadl útočník při vloupání. Dva dny před komunálními volbami

Číst článek

Opozice před volbami vyzvala k „chytrému hlasování“, při němž měli lidé ve volbách takticky podpořit kandidáta nespojovaného s Kremlem, který bude mít největší šance na zvolení. Podle agentury DPA se zdá, že tato strategie slavila úspěch.

Drtivou porážku pak hlavní vládní strana Jednotné Rusko zaznamenala v Chabarovském kraji na Dálném východě. Na radnici správního střediska Chabarovska žádný zástupce Jednotného Ruska nebude, téměř všechna místa obsadili kandidáti nacionalistické Liběrálnědemokratické strany dlouholetého předsedy Vladimira Žirinovského.

Většinu budou mít i v krajském zastupitelstvu, když Jednotné Rusko ve volbách skončilo po komunistech až třetí.

Ve většině ruských regionů, kde se o víkendu místní volby konaly, si ale Jednotné Rusko zachovalo či upevnilo své pozice. A posty obhájili také stávající gubernátoři z Jednotného Ruska, včetně gubernátora Petrohradu.

Zahraniční pozorovatelé na ruské místní volby pozváni nebyli. V Moskevské oblasti místní komise doporučila zrušit kvůli podvodům volby v jednom okrsku obce Sergijev Posad vzdálené asi 55 kilometrů severovýchodně od hlavního města.

mia, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme