Rusko hlásí v posledních dnech rekordní nárůsty nakažených. Pod tlakem jsou i nepřipravené regiony

Rusko zápolí s nárůstem nakažených novým koronavirem. Za poslední dny několikrát ohlásilo nejvyšší počty nových případů od začátku pandemie. Podle poslední statistiky se infekce během jednoho dne potvrdila u více než 27 000 lidí. Na rozdíl od jara dopadá pandemie ve velkém už nejenom na Moskvu, ale i na vzdálené a mnohem hůře připravené regiony.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvážněji dopadá epidemická situace v Rusku na regiony, kam se nákaza přesunula (ilustrační foto) | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Na slavném sovětském výstavišti VDNCh to skoro vypadá, jako by žádná pandemie ani nebyla. Na bruslaře tu čeká největší moskevské kluziště. Z tlampačů vyhrává hudba a areál zdobí nákladná sváteční výzdoba. Jen o kus dál, v jednom z největších výstavních pavilonů, je ale situace o dost jiná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Epidemická situace v Rusku dopadá i na hůře připravené regiony. Poslechněte si reportáž Ivany Milenkovičové

„Leží tu moje máma. Už týden. Přinesl jsem nějaké bonbony, sušenky, trička a hygienické potřeby,“ říká pan Dmitrij, když se snaží předat u vchodu v igelitce alespoň pár drobností.

Mamutí výstavní halu nechal starosta Moskvy Sergej Sobjanin už na jaře přeměnit na moderní polní nemocnici s dvanácti sty lůžky. Matka pana Dmitrije měla štěstí, že skončila v jedné z těch lepších nemocnic.

Jak říká Anastasija Vasiljevová, předsedkyně Aliance lékařů, nezávislých zdravotnických odborů, mimo hlavní město je situace o poznání horší. „U nás dostanete náležitou zdravotní péči jenom v Moskvě. Možná ještě ve velkých městech, jako je Petrohrad, byť i tam je situace obtížná, Jekatěrinburg, Ufa nebo Kazaň.“

Regionální ohniska

Právě na ruské regiony přitom aktuálně dopadá pandemie nejvíc. Podle Anastasije Vasiljevové se teprve teď nákaza v masovém měřítku dostala mimo Moskvu. „Na jaře, potažmo v létě, to byla jednotlivá ohniska v určitých nemocnicích, malých městech, kam to někdo zavezl. Teď je to ale rozsáhlý proces. Nákaza zasáhla už prakticky všechny regiony,“ vysvětluje pro Radiožurnál.

Plné nemocnice i fronty sanitek. Covidová realita na Krymu se jeví kritičtěji, než ukazují oficiální data

Číst článek

I když se podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška víc než tři čtvrtiny pacientů léčí doma, v celostátním průměru je obsazených na 80 procent lůžek. A někde je situace ještě vážnější. „Méně než 5 procent volných lůžek vykazuje 17 regionů Ruské federace,“ připustil tento týden ministr.

Rusko v posledních dnech několikrát ohlásilo rekordní počty nakažených i mrtvých. Sama Vasiljevová má ale k oficiálním číslům velké výhrady. „Naší statistice se nedá vůbec věřit. Myslím, že sami tohle dobře víte. Protože jestli jsou přeplněné márnice, jestli nejsou místa v nemocnicích, pak samozřejmě statistika musí být ponížená třeba desetkrát,“ tvrdí. Ruské úřady opakovaně odmítly, že by s daty jakkoliv manipulovaly.

Podmínky ve zdravotnictví

O poměrech v Rusku mluví Anastasija Vasiljevová velmi kriticky. Stejně jako opoziční politik Alexej Navalnyj, s nímž její Aliance lékařů spolupracuje. Stejně jako on na sociálních sítích upozorňuje na případy korupce, nedodržování zákonů a špatné podmínky zaměstnanců nebo zastaralé vybavení.

Rusko začalo používat Sputnik V. Kdo se chce očkovat, musí přinést negativní test a občanský průkaz

Číst článek

Ruské zdravotnictví podle ní teď doplácí na rozsáhlou optimalizaci posledních let. Řadu pracovních míst zrušili, stejně tak mnohá oddělení, někdy i celé nemocnice. Mezi nimi i ty infekční. Jenom v Moskvě podle jejích slov zanikly tři velké infekční nemocnice.

„Byl tu přitom čas na přípravu. Přes léto se mohly regiony připravit,“ namítá Vasiljevová. „Bohužel se to nestalo. A situace v regionech teď připomíná něco naprosto strašného. To se ani nedá popsat slovy. Je nedostatek nemocnic i zdravotnického personálu. Je to opravdový kolaps.“

Podle ní se oproti jaru sice zlepšilo zásobování zdravotníků v první linii ochrannými pomůckami. Přesto se mnozí nakazí. A přibývá i obětí. Kolik jich aktuálně je, to ruské úřady nezveřejňují. „Oficiální statistiku úmrtí zdravotníků nikdy neuvidíte. Prostě proto, že bude ukazovat neschopnost Ruska zajistit jim ochranu a zabránit úmrtí zdravotníků ve srovnání s dalšími zeměmi,“ argumentuje Vasiljevová.

Internetový soupis jmen, který začali sami příbuzní a přátelé zemřelých zdravotníků vytvářet, obsahuje momentálně něco kolem jednoho tisíce jmen.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme