Moskvané zůstanou kvůli koronaviru od pondělí doma, ven budou moct jen v nutných případech

Moskevský starosta Sergej Sobjanin v neděli oznámil, že rozšiřuje domácí izolaci ze seniorů starších 65 let na všechny obyvatele metropole. Od pondělka tak budou miliony Moskvanů smět z domu či bytu jen v nezbytných případech: kvůli vyhledání naléhavé pomoci, nákupu v nejbližším obchodě či lékárně, anebo kvůli cestě do práce, pokud je to nutné. Příští týden totiž prezident Vladimir Putin v snaze omezit šíření koronaviru vyhlásil za nepracovní.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevský starosta Sergej Sobjanin v neděli oznámil, že rozšiřuje domácí izolaci ze seniorů starších 65 let na všechny obyvatele metropole. | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Povoleno bude podle listu Kommersant také vyvenčit zvířecího mazlíčka, ale jen do vzdálenosti sta metrů o bydliště, anebo vynést smetí. „V nejbližších neděli, po přijetí odpovídajících kroků, bude možné vyjít z domova v Moskvě pouze na speciální povolení,“ upozornil deník. Tento režim izolace v domovech nicméně „neomezuje právo obyvatel do Moskvy přijíždět, anebo město opouštět“. Starostův výnos nepočítá s omezením automobilové dopravy.

Ve Francii zemřelo na koronavirus dalších 292 lidí, nemoci podlehl i bývalý ministr

Číst článek

Sobjanin předpověděl, že za této situace hodně lidí přijde o práci. Radnice je připravena pomoci, v prvním kroku začne nezaměstnaným vyplácet 19 500 rublů měsíčně (asi 6000 Kč) jako kompenzaci za ztracenou práci.

V Rusku bylo za uplynulých 24 hodin zjištěno 270 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet nakažených stoupl na 1534. Zemřeli další čtyři lidé, čímž se celkový počet obětí zdvojnásobil. Celkem 64 lidí se uzdravilo, uvedla v neděli agentura Interfax s odvoláním na operativní štáb. Relativně nejhorší se jeví situace právě v Moskvě, na kterou připadá 1014 případů nákazy a šest mrtvých.

Rusko bylo zatím pandemií podle agentury Reuters zasaženo relativně lehce. Země posiluje omezovací opatření. Přerušilo mezinárodní lety, uzavřelo hranice a nadcházející týden vyhlásilo za nepracovní. Také zavřelo nákupní střediska, obchody, restaurace a zábavná zařízení v Moskvě a některých dalších regionech.

Sobjanin si neděli ještě před vydáním nového výnosu stěžoval, že hodně Moskvanů stále chodí ven, přestože na hlavní město připadá většina potvrzených případů nákazy. V sobotu do městských parků zavítalo nejméně 52 000 návštěvníků a hodně starších lidí podniklo dlouhé cesty veřejnou dopravou, přestože starosta zakázal lidem starším 65 let vycházet z domovů.

„Situace s šířením koronaviru vstoupila do nové fáze. Před očima každého je příklad nešťastných italských a španělských měst, dokonce i New Yorku, kde každý den umírají desítky a stovky lidí. Prosím, dávejte na sebe pozor,“ apeloval Sobjanin na své internetové stránce. „Na dodržování jednoduchých pravidel závisí vaše zdraví a možná i životy vašich blízkých,“ varoval.

Starosta Moskvy #Sobjanin zakázal kvůli #COVID obyvatelům metropole od zítřka vycházet ven s výjimkou cest do práce, k lekáři, do nejbližšího obchodu/lékárny a venčení mazlíčků do 100 m od bydliště. Platí to pro všechny nehledě na věk. Jen #Moskva hlásí přes tisíc případů nákazy.

19:04 – 29. 03. 2020

12 34

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme