Rusko se připravuje na koronavirus. Staví se mobilní nemocnice, roste poptávka po trvanlivých potravinách

V Rusku je 114 pozitivně testovaných případů onemocněním COVID-19. Od pondělí přibylo 21 nových případů. Podle ruské vicepremiérky Taťjany Golikovové mají (až na 10 lidí) všichni nějakou vazbu na cizinu. Je však zjevné, že přenosy jsou už i místní. Proto se přijímají preventivní opatření jako je uzavření hranic, škol, nebo se zakazují veřejné akce. Podle zpravodajky Českého rozhlasu se v okolí Moskvy staví mobilní nemocnice.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Putin na návštěvě call centra | Foto: Sputnik | Zdroj: Reuters

Všichni Rusové, kteří nyní přijíždí z několika desítek zemí, musí povinně do dvoutýdenní karantény. Moskva přitom začala už v únoru používat systém automatického rozpoznávání obličejů i ke kontrole lidí, kteří jsou v karanténě. Systém dokáže v reálném čase srovnat záběry z bezpečnostních kamer s fotografiemi lidí v databázích úřadů. Za porušení karantény hrozí až pětileté vězení.

Koronavirus a fake news vedoucí do Ruska. ‚Největším zlem nejsou trollí farmy, ale Facebook,‘ říká analytik

Číst článek

V posledních dnech Rusko postupně zavřelo pozemní hranice s Běloruskem, Polskem a Norskem. Omezilo také letecká spojení s evropskými zeměmi, v pátek končí letecké spojení i s Českem. Od ledna se v etapách omezoval vstup občanů z vybraných zemí – nejprve byl vstup omezen pro Číňany, dále občany Íránu, Jižní Koreje a Itálie.

Nyní Moskva zakázala vstup všem cizincům do země. I zde však budou platit výjimky. Budou je mít řidiči a personál zaměstnaný v mezinárodní přepravě, diplomaté nebo oficiální delegace. Povolený zůstane také tranzit cizinců přes ruská letiště.

Aktuální situace v metropoli

Stavba mobilní nemocnice v blízkosti Moskvy | Foto: AGENCY OF CITY NEWS MOSKVA | Zdroj: Reuters

Starosta Moskvy už v pondělí zakázal všechny vnitřní kulturní, sportovní i jiné akce nad 50 lidí. Venkovní akce pak zakázal úplně. Návštěvníkům se zavřela i třeba Treťjakovská galerie, Puškinovo muzeum nebo Bolšoj těatr. Od soboty 21. března také Moskva zavírá školy. Do té doby platí dobrovolná školní docházka.

Zároveň se v Moskvě staví mobilní nemocnice pro 500-600 osob, přičemž s 250 lůžky se počítá na reanimaci lidí (oživování). Na stavbě nemocnice podle starosty Sergeje Sobjanina pracuje aktuálně zhruba dva tisíce lidí.

Obchody jsou v Rusku prozatím plně v provozu. Zvýšená je poptávka po trvanlivých potravinách a hygienických prostředcích.

Ivana Milenkovičová, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme