Moskva se dohodla s AstraZenecou. Chtějí spojit britskou očkovací látku s ruským Sputnikem V

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca podepsala s Ruskem memorandum o spolupráci na vývoji vakcíny proti novému koronaviru. Informoval o tom ruský prezident Vladimir Putin. Bude se testovat kombinace ruské vakcíny Sputnik V a očkovací látky, kterou AstraZeneca vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

Od stálého zpravodaje Moskva/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Sputnik/Alexei Nikolsky/Kremlin | Zdroj: Reuters

Prezident Vladimir Putin uvedl, že je prý potřeba využít všechny možnosti mezinárodní spolupráce k tomu, aby mohla být nákaza poražena.

Očkování v Česku má podle premiéra Babiše začít 27. prosince. Jedná o 19 500 dávkách vakcíny Pfizer

Číst článek

Jak poté informoval Kirill Dmitrijev, šéf Ruského fondu přímých investic, společnost AstraZeneca začne v nejbližší době ve třech zemích testovat nový přípravek s prvky ruské vakcíny Sputnik V.

Ruskou státní registraci získala tato vakcína mimořádně už po druhé fázi klinických testů. Ta třetí ještě stále neskončila, přesto už v Rusku začala rozsáhlá očkovací kampaň.

Vakcínou Sputnik V začala země očkovat koncem listopadu. Preparát byl pojmenován s odkazem na družici, kterou Sovětský svaz během studené války v roce 1957 vyslal jako první na světě do vesmíru. Výrobci tvrdí, že vakcína je z 91 procent účinná.

Izraelský premiér Netanjahu se nechal očkovat proti koronaviru. Spustil tím kampaň na podporu vakcíny

Číst článek

Putin minulý týden na každoroční tiskové konferenci řekl, že se nechá očkovat proti koronaviru, ale na doporučení specialistů až ve vhodnou chvíli.

„Poslouchám doporučení našich odborníků, a proto jsem to zatím, jak doporučují odborníci, neudělal. Ale udělám to v první vhodnou chvíli,“ uvedl ruský prezident. Je nicméně přesvědčen o nutnosti všeobecné vakcinace.

V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo téměř 2,9 milionu lidí, z nichž 51 351 nákaze podlehlo.

Rusko je z hlediska celkového počtu nakažených čtvrtou nejhůře postiženou zemí světa, po USA, Indii a Brazílii.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme