Rusko tvrdí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský torpédoborec. Podle Londýna šlo o cvičení

Plavidlo ruské pohraniční stráže ve středu vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského torpédoborce u břehů Krymu, oznámila státní agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Londýn záhy reagoval prohlášením, že kvůli lodi královského námořnictva žádné výstřely nepadly. Popřel i ruské tvrzení, že do předpokládané trasy plavby britské lodi byly shozeny bomby.

Moskva (Aktualizováno: 20:58 23. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská strana výroky o varovné palbě spojila s obviněním, že torpédoborec Defender vplul asi tři kilometry daleko do ruských výsostných vod.

Za ty Moskva pokládá moře v okolí ukrajinského poloostrova Krym, který anektovala na jaře 2014. Ukrajina ani západní země tuto anexi neuznávají.

„Loď královského námořnictva pokojně proplouvá výsostnými vodami Ukrajiny v souladu s mezinárodním právem,“ reagovalo ve středu britské ministerstvo obrany.

V prohlášení zmiňuje údajně ohlášené dělostřelecké cvičení Rusů v Černém moři. „Žádné výstřely nesměřovaly na Defender a neuznáváme tvrzení, že do jeho trasy byly shozeny bomby,“ pokračuje vyjádření na twitteru.

Nepřátelská varování

Podle ruského ministerstva obrany byl torpédoborec předem varován před použitím zbraní v případě porušení hranice. Varování však plavidlo nedbalo, napsal TASS. V 11:52 (10:52 SELČ) vplulo do ruských vod, a tak tak „ve 12:06 a ve 12:08 pohraniční strážní loď výstražně vystřelila“ a „ve 12:19 letoun Su-24M podnikl výstražné bombardování“ čtyřmi čtvrttunovými bombami, shozenými ve směru další plavby britského plavidla. O čtyři minuty později loď opustila ruské teritoriální vody, tvrdí Moskva.

USA chystají kvůli Navalnému sankce proti Rusku. Velvyslanec Antonov se to měl dozvědět v letadle

Číst článek

Na palubě britského plavidla byl zpravodaj britské stanice BBC, který později uvedl, že na nebi bylo přes 20 letadel a na moři se loď ruské pobřežní stráže přiblížila až na 100 metrů k torpédoborci.

Posádka britské válečné lodi se podle něj připravovala na možnou konfrontaci.

„Dvě plavidla ruské pobřežní stráže, která sledovala válečnou loď královského námořnictva, se pokusila přinutit ji změnit kurz. V jednu chvíli se jedna z ruských lodí přiblížila na 100 metrů. V rádiu zněla čím dál více nepřátelská varování - včetně toho, že někdo řekl: ‚Pokud nezměníte kurz, budu střílet.‘ Slyšeli jsme v dálce nějakou střelbu, ale panovalo přesvědčení, že byla mimo dostřel,“ popsal reportér BBC.

Britská zpravodajská stanice na svém webu podotkla, že jeho svědectví je v rozporu s tím, co tvrdily britské úřady, jež popřely jakoukoli konfrontaci.

Předvolání diplomatů

Ruské ministerstvo obrany si podle agentury AFP také předvolalo britského vojenského přidělence z velvyslanectví v Moskvě. Mluvčí ruské diplomacie později prohlásila, že ministerstvo zahraničí si předvolá britskou velvyslankyni v Moskvě.

Povstalci v Donbasu oznámili čtyři mrtvé a obvinili armádu z ostřelování sanitky. Ukrajina to odmítá

Číst článek

Ruské ministerstvo obrany později zveřejnilo krátké video s leteckými záběry britského torpédoborce v Černém moři, ale není z nich zřejmá žádná konfrontace.

Torpédoborec Defender se na svém twitterovém účtu do té doby zmiňoval jen o návštěvě ukrajinského přístavu Oděsa, odkud se v úterý chystal vyplout k „plnění dalších úkolů v Černém moři“.

Britský ministr obrany Ben Wallace ve středu uvedl, že loď byla na „rutinní cestě z Oděsy směrem ke Gruzii“.

Příští týden má v Černém moři začít velké každoroční ukrajinsko-americké námořní cvičení, tentokrát s rekordní účastí pěti tisícovek vojáků z více než tří desítek zemí. Rusko protestuje a vybízí USA, aby cvičení zrušily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme