‚Rusové se obávají o osud Krymu.‘ Na poloostrově vznikla rozsáhlá síť zákopů, ukazují satelitní snímky

Rusové vybudovali na poloostrově Krym desítky zákopových systémů, ukazují podle deníku The Washington Post satelitní snímky společnosti Maxar. Kilometry zákopů vznikly během několika týdnů také podél pobřeží, přestože vylodění ukrajinské armády se podle analytiků jeví jako málo pravděpodobné. Ruská armáda se podle deníku ale zjevně připravuje na jarní protiofenzivu, kterou už několikrát ohlásil Kyjev, aniž přiblížil, na kterou oblast se zaměří.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský zákop nedaleko Bachmutu

Obranu Rusové budují po celém území, na Krymu je ale její rozsah výjimečný (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Ruská armáda evidentně chápe, že v blízké budoucnosti bude muset Krym bránit,“ okomentoval vznikající obranné konstrukce ruský armádní analytik Jan Matvejev.

Správní budova v Bachmutu dobyta. Rusové ve městě postoupili, potvrzuje americký institut

Číst článek

Zákopy vznikly například u obce Vitino na západním pobřeží nebo Medvedivka na severním pobřeží. Systém opevnění zahrnuje vedle zákopů také například hluboké příkopy, které mají sloužit k zachycení tanků a dalších těžkých vozidel, nebo jehlanovité zábrany známé jako dračí zuby.

Obranné konstrukce přitom vznikají na Krymu s nebývalou rychlostí, podtrhuje list. Například u Vitina byly podle satelitních snímků vybudovány v řádu dní.

Jsou také pozoruhodné co do rozsahu – Krym je nyní podle deníku jedním z nejopevněnějších míst ve válečné zóně. Podle Mykoly Beleskova z Ukrajinského národního institutu pro strategická studia rozsah obranných konstrukcí svědčí o tom, nakolik se Rusové o osud Krymu obávají.

Rusko anektovalo poloostrov v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014. Ukrajina od té doby usiluje o navrácení tohoto území a ukrajinští představitelé dali od ruského vpádu na Ukrajinu v minulém roce několikrát na srozuměnou, že nepřistoupí na vyjednávání s Ruskem do doby, než se jeho vojska stáhnou z celého ukrajinského území včetně Krymu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme