Rusko hlásí poškození vrtných plošin poblíž Krymu, Ukrajina zničený sklad potravin v Oděse

Ukrajinský systém pobřežní obrany v pondělí zasáhl vrtné plošiny pro těžbu plynu společnosti Černomornaftogaz v Černém moři. Informaci uvedl šéf ruské správy okupovaného Krymu Sergej Aksjonov, píše ruskojazyčný server BBC. Následně podle ukrajinské armády vystřelila ruská strana 14 raket na jižní část Ukrajiny, při útoku zničila potravinový sklad v Oděse.

Sledovali jsme online Kyjev/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostřelování Oděsy si minulý týden vyžádalo požár ropné rafinerie

Oděsa byla ostřelována i na začátku května, kdy rakety zasáhly ropnou rafinerii (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Kyjev zatím útok na ruskou vrtnou plošinu nekomentoval, ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko ale v pondělí ráno na sociální síti Telegram napsal, že ukrajinské síly na plošiny vypálily střely.

Letecké poplachy už lidi nevzrušují. Vrátili se do Oděsy pro život, který si nechtějí nechat vzít

Číst článek

Na jedné z plošin pracovalo 12 lidí. „Pět lidí jsme zachránili, tři z nich jsou zranění,“ uvedl Aksjonov. Po zbylých sedmi pracovnících pátrají záchranné lodě i letectvo. Dohromady záchranné složky evakuovaly 94 lidí.

Ruský poslanec zastupující Krym Michail Šeremet agentuře RIA Novosti řekl, že Rusko na ukrajinský útok zareaguje úderem na centra, kde jsou přijímána rozhodnutí.

Plošiny se nacházejí zhruba 100 kilometrů od pobřeží Oděské oblasti a 150 kilometrů od Krymského poloostrova. Ruská armáda původně ukrajinská zařízení obsadila, když Moskva v roce 2014 Krym anektovala, napsala agentura DPA.

Útok na jih Ukrajiny

Během pondělního odpoledne přinesla agentura Reuters také informace o explozích na jihu Ukrajiny. Podle ukrajinské armády vystřelila ruská strana 14 raket k jižní Ukrajině, které zasáhly i Oděsu, hlavní metropoli oblasti.

Oleksij Hončarenko, jeden z obyvatelů města, pro agenturu Reuters uvedl, že útok vypadal jako „pomsta za ranní zásah ruské ropné plošiny poblíž Krymu“.

Mezi zasaženými místy byl i sklad potravin přímo v Oděse, který kompletně zničil zásah jedné z raket. Útok podle ukrajinské strany trval zhruba tři hodiny, i ona ho označila za pravděpodobnou ruskou odvetu za poškozenou ropnou plošinu. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti.

Ruské jednotky město sporadicky bombardují od začátku války, navíc ho blokuje ruské námořnictvo. Obě strany se vzájemně obviňují z umisťování min do moře. Informace o pondělním útoku ruská strana nekomentovala.

ČTK, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme