Kandidátka na ruského prezidenta Sobčaková: Nejdůležitější je, abychom společně bojovali za naše práva

Osm kandidátů se uchází o funkci ruského prezidenta. Volby se konají už tuto neděli a není pochyb o tom, že největším favoritem je Vladimír Putin. Nejvýraznějším a nejaktivnějším protikandidátem, přesněji protikandidátkou, je novinářka Ksenija Sobčaková, dcera reformátora a bývalého petrohradského starosty Anatolije Sobčaka.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ksenija Sobčáková na mítinku s voliči | Foto: Evgeny Kozyrev | Zdroj: Reuters

Ksenije Sobčaková má za sebou pětiměsíční předvolební kampaň vedenou v profesionálním západním stylu. Zkušeností má jako novinářka, moderátorka a hvězda showbyznysu dost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvýraznější a nejaktivnější Putinovou protikandidátkou je novinářka Ksenija Sobčaková. Více si poslechněte v reportáži Martina Dorazína.

Pasovala se do role kandidátky proti všem, což bylo ostatně její heslo, které mnozí tak úplně nepochopili. Proč proti všem?

Ksenija je ale nejen půvabná a mediálně protřelá, ale také vzdělaná a v politice vlastně vyrostla. Ví, že v nedělních volbách získá maximálně několik procent hlasů, ale pokládá to za startovní vklad do dalšího politického života.

Společně s dalším výrazným opozičním politikem liberálního ražení Dmitrijem Gudkovem Sobčaková oznámila založení nové strany – Strany změn.

„Chcete svobodné Rusko? Chcete mladé Rusko? Rusko obnovené? Proto jsme se s Dimou rozhodli sjednotit. Nejdůležitější totiž je, abychom společně a jednotně bojovali za naše práva a svobody. Za vaše práva a vaše svobody. Vy tady jste moc!“ řekla Sobčaková na setkání v Moskvě.

'Krade peníze i čas'

Dmitrij Gudkov pak upřesnil, co mu a Sobčakové vadí na osmnácti letech vlády Vladimíra Putina a jeho okolí.

Zúčastněte se voleb, ale jen jako pozorovatelé, vyzval své příznivce Navalnyj. Ten kandidovat nemůže

Číst článek

„Oni kradou nejen naše peníze, ale také náš čas. Rozhlédnete-li se kolem, uvidíte, jak se svět ve srovnání s naší zemí rozvíjí. Dojde vám, že nám ukradli 18 let života. Je to období promarněných možností. Zatímco Elon Musk naučil přistávat rakety, my jsme rozkradli kosmodrom. Oni vyrábějí smartphony a u nás zavírají lidi do vězení za liky a sdílení příspěvků. Oni vypouštějí satelity a přemýšlejí o tom, jak dát všem internet zdarma, a my vymýšlíme, jak ty satelity sestřelit,“ řekl na setkání Gudkov.

Politický život nekončí volbami

V obrovském sále Adrenalin Stadium se shromáždily asi dva tisíce lidí, kteří sem prošli přísnou kontrolou. U vchodu rozdávali vlajky, volební hesla Ksenije Sobčakové a zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín, který se setkání také zúčastnil, zde také potkal jednoho z vůdců opozice Marka Galperina, který se před nedávnem dostal na svobodu.

Instruktáže zaměstnanců, profilové fotky. Golos v Rusku nemonitoruje jen volby, ale i předvolební kampaň

Číst článek

Přesněji řečeno, bylo mu zrušeno domácí vězení. Strávil v něm osm měsíců a říká, že teď je potřeba sjednotit opoziční síly.

„Mnozí politici se objevují před volbami a potom mizí. Nechci o Kseniji Anatoljevně mluvit nějak špatně, zvláště ne na jejím mítinku, ale několik let jsme o ní jako o političce neslyšeli. Pohybovala se v showbyznysu a před pouhými pěti měsíci se rozhodla kandidovat. Kandidát za Komunistickou stranu Grudinin to oznámil ještě později – až na konci roku. Opravdový politik se tak nechová. Bojuje neustále. Politický život nekončí 19. března, den po volbách, ale pokračuje. Všichni se musíme sjednotit na základě jedné jednoduché myšlenky: vyměnit moc,“ řekl Radiožurnálu Galperin.

'Mluvila příliš obecně'

Mladé lékařky Marie a Jekatěrina se přišly na mítink Ksenije Sobčakové podívat spíš ze zvědavosti než z přesvědčení.

'Budu volit Putina, protože se zvýšila životní úroveň.' Prezidenta podporuje hlavně ruský venkov

Číst článek

„Nejspíš ji budu volit, ale ještě nejsem úplně rozhodnutá. Ještě se podívám na ostatní kandidáty, ale zřejmě mezi nimi nikoho dobrého nenajdu. Ksenija mluvila příliš obecně a neřekla nic konkrétního. Uvidíme,“ řekla jedna z lékařek.

„Chtěla bych vidět novou opozici, volit asi budu Sobčakovou. Ještě je tu možnost volby bojkotovat, ale nemyslím si, že je to správné. Když k volbám nepůjdu, nebude jasné, jestli je to můj postoj, nebo je mi všechno lhostejné. A já chci svůj postoj dát najevo. Například tím, že znehodnotím hlasovací lístek. To je taky varianta,“ dodala druhá lékařka.

Od Ksenije Sobčakové asi nikdo v Rusku nečeká, že by ohrozila Vladimíra Putina. Mnozí v ní ale vidí nadějnou mladou političku, která by například v parlamentních volbách měla za normálních podmínek slušnou šanci.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme