Rusko, Kuba, Venezuela a další. Na 37 zemí vyjádřilo v OSN podporu čínské politice vůči Ujgurům

Bezmála 40 států vyjádřilo v dopise adresovaném vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové podporu čínské politice vůči menšinovému etniku Ujgurů. Informovala o tom agentura Reuters. Reagovaly tak na středeční iniciativu 22 většinou západních zemí, které v OSN vyzvaly Peking, aby přestal zadržovat příslušníky této menšiny v internačních táborech a umožnil jim svobodu pohybu.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dopis podepsaný 37 státy gratuluje Číně k „významným úspěchům“ na poli lidských práv. „Tváří v tvář vážné hrozbě terorismu a extremismu přijala Čína v Sin-ťiangu řadu opatření v oblasti boje proti terorismu a deradikalizace včetně vytvoření vzdělávacích center,“ uvádí se v dokumentu., který podle agentury Reuters podepsaly mimo jiné Rusko, Saúdská Arábie, Severní Korea, Venezuela, Kuba, Bělorusko, Filipíny, Alžírsko, Nigérie, Sýrie či státy Perského zálivu.

Spisovatel Tohti zemřel po pobytu v čínském internačním táboře. Krátce před smrtí ho propustili

Číst článek

Podle signatářů se do Sin-ťiangu rovněž vrátilo bezpečí a všem etnickým skupinám jsou zde zaručena základní lidská práva. Signatáři dopisu také podotýkají, že v uplynulých třech letech se v oblasti neodehrál jediný teroristický útok a že se místní lidé těší silnějšímu pocitu štěstí, naplnění a bezpečí.

Peking popírá jakékoliv porušování lidských práv v Sin-ťiangu a kritiku odmítá jako zasahování do vnitřních záležitostí suverénní země. Čínský velvyslanec při OSN Sü Čchen dnes na závěrečném zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě řekl, že si Čína podpory, které se jí dostalo od signatářů, velice cení.

Prokázali existenci táborů, kde Čína internuje miliony Ujgurů. Pomohly satelitní snímky i vládní tendry

Číst článek

Muslimští Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Regionem čas od času zmítají nepokoje, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán. Za poslední roky si násilí vyžádalo stovky obětí.

Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Sin-ťiangu zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion Ujgurů. Muslimové jsou podle ochránců lidských práv do těchto táborů posíláni za takové prohřešky, jako je užívání menšinového jazyka, pravidelné modlitby, sledování zahraničních internetových stránek nebo za telefonování s příbuznými v zahraničí.

Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujguři podstupují politickou převýchovu. V táborech se podle úřadů vyučuje mandarínská čínština, čínské dějiny a zákony. Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli rovněž nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme