Prigožin nepřežil, tvrdí ruské úřady. V Rusku spadlo letadlo, na palubě měl být i další velitel wagnerovců

Pohled na hořící trosky letadla po nehodě | Foto: Ostorozhno Novosti | Zdroj: Reuters
  • V ruské Tverské oblasti se zřítilo soukromé letadlo. Na palubě měl být podle seznamu pasažérů i šéf soukromé vojenské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.
  • Agentura TASS s odvoláním na ruský úřad pro civilní letectví uvedla, že na palubě letadla byli Prigožin i jeden z velitelů žoldnéřů Dmitrij Utkin.
  • Telegramový kanál Gray Zone spojený s wagnerovci tvrdí, že na místě dopadu letadla se našla jejich těla.
  • Na místě údajně zemřelo všech sedm cestujících a tři členové posádky.
  • Nehodu už vyšetřují úřady a na místo míří zástupce ruského ministerstva pro mimořádné události.

Aktualizováno Tverská oblast (Aktualizováno: 22:16 23. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo Embraer Legacy 600 mělo explodovat ani ne půl hodiny poté, co vzlétlo. Ruský státní televizní kanál Rossija-24 informoval o Prigožinově smrti. Jde o první oficiální potvrzení jeho smrti na federální úrovni, napsal na síti X poradce ukrajinského ministerstva zahraničí Anton Geraščenko.

Ruský vyšetřovací výbor, nejvyšší orgán činný v trestním řízení, oznámil zahájení případu letecké nehody pro podezření z porušení pravidel bezpečnosti letecké dopravy.

Několik ruských zpravodajských médií s odvoláním na anonymní zdroje uvádí, že Prigožin byl skutečně v letadle, které havarovalo. Gray Zone, telegramový účet spojený s Wagnerovou žoldáckou skupinou, zveřejnil, že Prigožinovo tělo bylo identifikováno. 

Podle seznamu cestujících byl na palubě také Dmitrij Utkin, vojenský velitel, po jehož přezdívce se wagnerovci jmenují. Geraščenko na svém účtu na síti X napsal, že smrt Prigožina i Utkina potvrdili wagnerovci.

„Letadlo Embraer letělo z (moskevského letiště) Šeremeťjevo do Petrohradu. Na palubě byli tři členové posádky a sedm pasažérů. Všichni zahynuli,“ uvedlo tiskové oddělení ruského ministerstva pro mimořádné záležitosti. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti na zemi. „K nehodě došlo dva kilometry od opuštěné farmy u vesnice Kuženkino nedaleko dálnice M-10,“ píše dále TASS.

„Bylo zahájeno vyšetřování havárie letadla Embraer, ke které došlo dnes večer (ve středu) v Tverské oblasti. Podle seznamu cestujících je mezi nimi jméno a příjmení Jevgenij Prigožin,“ cituje server Readovka.news ruské úřady.

‚Monstrum, které se vymklo kontrole a vyděsilo elity.‘ Prigožinova vzpoura změnila Rusko a rozložení moci

Číst článek

Ruský úřad pro letectví vydal k nehodě prohlášení, v němž oznámil, že vytvořil zvláštní komisi, která „vyšetřuje okolnosti a příčiny nehody“. Prohlášení nenabízelo žádný komentář k příčině havárie, ale uvedlo, že komise bude hledat důkazy, včetně záznamů z černé skříňky.

Prowagnerovský účet na sociální síti telegram uvedl, že letadlo bylo sestřeleno vzdušnou obranou, píše BBC. Jak tato infomace, tak samotný výskyt Prigožina na palubě letadla se ale zatím nedá ověřit z nezávislých zdrojů. Podle zdroje listu Meduza.io byl ve středu Prigožin v Moskvě, kde jednal o dodávkách potravin do škol před začátkem školního roku.

Ruský nezávislý list Verstka uvedl, že sestřelené letadlo se kolem sedmé hodiny večerní vydalo z Moskvy do Petrohradu. Komunikace s posádkou ale skončila v 19.11. Na místě havárie v bylo nalezeno osm těl, uvedla ruská státní tisková agentura RIA Novosti s odvoláním na představitele ruské záchranné služby.

Novinář Andrej Zacharov na svém telegramu napsal, že Prigožin ve středu odletěl z Afriky do Ruska i s velitelským štábem Wagnerovy skupiny. „Byl by zázrak, pokud by byl v jiném letadle,“ napsal s odkazem na své zdroje. 

Prigožin nicméně v minulosti opakovaně používal různá letadla, v jednom se odbavil a nastoupil do druhého, upozorňuje server Meduza.io. Další telegramový účet napojený na wagnerovce Reverse Side of the Medal podle BBC uvádí, že i v tomto případě byla v jednu chvíli ve vzduchu obě Prigožinova soukromá letadla, obě odlétala z Moskvy. Druhé letadlo se po zprávách o výbuchu mělo obrátit a vrátit se do Moskvy.

Američtí představitelé uvedli, že nemohou potvrdit ruské zprávy, že Prigožin byl na palubě letadla. Poznamenali, že americké zpravodajské agentury od jeho krátkodobého povstání předpovídaly, že prezident Vladimir Putin proti němu zasáhne, píše deník The New York Times. 

Ostatně v Rusku se toho mnoho nepřihodí bez vědomí ruského prezidenta Putina. V komentáři k pádu letounu to řekl americký prezident Joe Biden.

Prigožin v Africe?

Pozice vůdce wagnerovců v Rusku a jeho vliv na vládce Kremlu Vladimira Putina doznala v posledních měsících trhliny, když v červnu vytáhly jednotky wagnerovců na Moskvu a zastavily se jen asi 200 kilometrů před ní. 

Před měsícem vlastizrádce, nyní na summitu s Afrikou. Prigožin přijel zpátky do Ruska

Číst článek

Stalo se tak po ostré kritice ruského ministerstva obrany, šéfa resortu Sergeje Šojgua a nejvyššího velení ruské armády kvůli vedení bojů na Ukrajině.

Prigožin se po nevydařené vzpoře původně měl stáhnout do Běloruska, podle dohody kterou zprostředkoval Lukašenko. Oficiálně měl jít do ústraní společně s bojovníky, kteří se jízdy na Moskvu účastnili.

Pak oznamoval, že se začal soustředit na své africké aktivity a před několika dny zveřejnil video, na kterém byl údajně v Africe.

Wagnerovci tam jsou aktivní v několika zemích včetně Mali, Burkiny Faso a jednají o podpoře pučistické vlády v Nigeru po červencovém převratu. Na nedávném rusko-africkém summitu v Petrohradu se dokonce fotil s africkými velvyslanci. Prigožin založil svou soukromou armádu v roce 2014, v současnosti má okolo 25 tisíc žoldnéřů.

mst, nel, ula Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme