Gayové jsou nemocní a musí se léčit, patřil mezi ně i Čajkovskij, prohlásila ruská poslankyně

Předsedkyně ruského parlamentního výboru pro rodinu Tamara Pletněvová, která na sebe už v minulosti upozornila kontroverzními výroky, prohlásila v úterý v pořadu ruské státní televize, že lidé s homosexuální orientací jsou „nemocní“ a potřebují „léčbu“.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně ruského parlamentního výboru pro rodinu Tamara Pletněvová | Foto: Anton Novoderezhkin/TASS | Zdroj: Profimedia

„Kvůli čemu je stíhat? Jsou nemocní, měli by se léčit. Považuju je za choré,“ prohlásila o gayích a lesbách Pletněvová, která je známá už svými výroky o tom, že by „Rusky měly rodit čistokrevné Rusy“.

‚Rusky se rozhodnou samy.‘ Za radu ženám nestýkat se s cizinci se na ruskou poslankyni snesla kritika

Číst článek

O světoznámém hudebním skladateli Petru Iljiči Čajkovském pak předsedkyně parlamentního výboru pro rodinu řekla, že „byl gay, ale vždy to skrýval a styděl se za to.“

Dlouholetá komunistická poslankyně ruské Dumy Pletněvová tak odpovídala na otázku o stíhání gayů kvůli zákonu z roku 2013, který zakazuje šíření „homosexuální propagandy“ mezi nezletilými.

Zákon kritizovaly v minulosti OSN i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten loni v listopadu rozhodl, že ruské úřady porušují lidská práva osob s menšinovou sexuální orientací, když jim dlouhodobě zakazují pořádat manifestace.

Teror v Čečensku

Organizace Human Rights Watch ve své loňské zprávě o stavu lidských práv v Rusku uvádí, že tamní policie šikaně a útokům na sexuální menšiny nedokáže zabránit a zločiny následně vyšetřit.

Moskva čelila i kritice, že v tichosti toleruje teror proti menšinám v Čečensku. Loni v květnu ruské ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že v Čečensku žádní gayové nežijí. O vlně teroru proti gayům informovaly loni v březnu noviny Novaja Gazeta. Zadržovány a mučeny byly v Čečensku přinejmenším desítky gayů či mužů podezřívaných z homosexuality. Oběti násilí popisovaly mučení elektrickým proudem, ponižování ve vězeňských táborech i popravy bez soudu.

Poslankyně Pletněvová na sebe upozornila už loni na jaře na začátku fotbalového mistrovství světa, když upozornila ruské dívky a ženy, že sexuální vztahy s cizími fotbalovými fanoušky mohou mít neblahé důsledky v podobě pohlavních nemocí nebo nechtěných dětí.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme