Ruské lodi přepravující zbraně do Sýrie se v Bosporu porouchal jeden z motorů

Ruská výsadková loď, zapojená do přepravy zbraní do Sýrie, se při zpáteční plavbě porouchala v Bosporském průlivu. V pondělí to oznámila ruská média. Lodi z ruské Černomořské flotily, vlečené remorkérem, si nejprve povšimli turečtí přispěvatelé sociálních sítí.

Bospor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská výsadková loď Orsk | Zdroj: Reuters

Výsadkové lodi Orsk se podle zdrojů ruských médií porouchal jeden ze dvou dieselových motorů a zatím není jasné, kolik času si oprava vyžádá. Porucha se podle některých zdrojů projevila ještě u syrských břehů, podle jiných až při proplouváním Bosporem do Černého moře. Některé zdroje nevylučují sabotáž, jiné to odmítají jako hloupou výmluvu. Ruské námořnictvo se dosud nevyjádřilo.

Orsk podle serveru Military.pravda.ru od roku 2004 procházel zdlouhavou opravou, která trvala až do října 2017. Loni nejméně třikrát zavítal do syrského přístavu Tartús, kde se nachází i ruská základna. Loni v prosinci loď přepravila do Sýrie dopravní prostředky, zbraně a munici, napsal server Newsru.com.

Velké výsadkové lodě Projekt 1171 (v kódu NATO třída Alligator) zdědilo ruské námořnictvo po sovětské flotile. Schopny jsou přepravit až 1500 tun nákladu. V praxi to bývalo například 20 tanků a tři stovky vojáků anebo skoro padesátka obrněných transportérů.

ČTK, sot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme