Rusko vyhostilo estonského velvyslance, pobaltské státy reagují snížením diplomatických vztahů

Rusko vyhošťuje estonského velvyslance v Moskvě a snižuje s ní diplomatické vztahy na úroveň chargés d'affaires. Tallinn zareagoval na krok Moskvy vypovězením ruského ambasadora ze země, přidalo se i Lotyšsko, které oznámilo snížení diplomatických vztahů s Ruskem. Informovaly o tom v pondělí agentury a jednotlivá ministerstva zahraničí. Podle agentury AFP Moskva reagovala na dřívější rozhodnutí Estonska vyhostit 21 ruských diplomatů.

Moskva/Tallinn/Riga Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova ruské ambasády v estonském Tallinnu.

Budova ruské ambasády v estonském Tallinnu. | Foto: Andrius Sytas | Zdroj: Reuters

„Estonský velvyslanec Margus Laidre byl 23. ledna předvolán na ruské ministerstvo zahraničí. Byl mu sdělen důrazný protest v souvislosti s kroky estonských úřadů. Velvyslanec Estonské republiky by měl opustit Ruskou federaci 7. února 2023,“ uvedla ruská diplomacie, která svůj krok zdůvodňuje výrazným omezením svého velvyslanectví v Tallinnu. Moskva přitom znovu obvinila Estonsko z „rusofobie“.

V Pobaltí odstraňují sovětské pomníky. Rusové jsou proti, s kritikou ale šetří, bojí se vyhoštění

Číst článek

Estonsko 11. ledna vyzvalo Rusko, aby do února snížilo počet diplomatů na svém velvyslanectví v Tallinnu. Estonské ministerstvo zahraničí po Moskvě žádalo, aby zredukovala počet diplomatů ze 17 na osm, což odpovídá počtu estonských diplomatických pracovníků na ambasádě v ruské metropoli. Podle AFP tehdy pobaltská země vypověděla celkem 21 zaměstnanců ruského velvyslanectví včetně diplomatů.

„Ve světle skutečnosti, že se během agresivní války zaměstnanci ruské ambasády nesnaží o zlepšení estonsko-ruských vztahů, se domníváme, že není žádný důvod pro nynější velikost ruské ambasády,“ zdůvodnilo tehdy své rozhodnutí estonské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters.

V pondělí estonský resort zahraničí v reakci na poslední krok Moskvy uvedl, že ruský velvyslanec Vladimir Lipajev odejde z pobaltské země k témuž datu jako estonský diplomat z Ruska. „Ruské kroky nás neodradí od poskytování pokračující podpory Ukrajině, která už téměř rok bojuje za svou suverenitu a bezpečnost nás všech,“ napsal estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu.

Bulharská vláda vyhostila 70 ruských diplomatů za špionáž. Část populace je ale stále na straně Ruska

Číst článek

„Vzhledem k pokračující brutální ruské agresi proti Ukrajině a v solidaritě s Estonskem sníží Lotyšsko s účinností od 24. února úroveň diplomatických vztahů s Ruskem,“ napsal později na twitteru lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs s výzvou, aby, Rusko jednalo odpovídajícím způsobem. Zvolené datum odpovídá prvnímu výročí plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu.

Estonsko minulý týden společně s některými dalšími západními zeměmi slíbilo Kyjevu další vojenskou pomoc. Reuters v pondělí připomněl, postoj Estonska k válce na Ukrajině, kterou loni v únoru rozpoutalo svou invazí Rusko.

Estonsko spolu s dalšími pobaltskými zeměmi Lotyšskem a Litvou patří ke skupině spojenců NATO, kteří se důrazně zasazují o to, aby Německo Kyjevu poskytlo své bojové tanky Leopard 2.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme