Rusko má nového prezidenta

Dmitrij Medvěděv, to je od dnešního dne nový ruský prezident, který vystřídal Vladimíra Putina. Medvěděv byl dnes v Kremlu slavnostně inaugurován.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv | Foto: AFP

Vladimir Putin slyšel dnes oslovení "prezidente" naposled, kdy po osmi letech opouští Kreml. Se svým národem se dnes rozloučil slovy: "Srdečně vám děkuji za porozumění, důvěru a podporu, kterou jsem po celých osm let svého prezidentování cítil. Děkuji, že jsme také společně překonali tragédie a řadu překážek."

Přísahu pak složil jeho nástupce Dmitrij Medveděv. Ve svém prvním projevu Medveděv slíbil, že bude ctít právo a že bude i nadále rozvíjet ekonomické a občanské svobody. Chce bojovat s korupcí a zlepšit životní úroveň ruských občanů. Dmitrij Medveděv, který už zítra zřejmě jmenuje Vladimira Putina premiérem, by si přál, aby se z Ruska stála jedna z nejlepších zemí světa.

Na změnu v úřadu ruského prezidenta už reagovala Evropská unie, která se podle komisařky pro vnější vztahy Benity Ferrero - Waldnerová už těší na spolupráci Dmitrijem Medveděvem. Unie chystá novou smlouvu s Ruskem o strategickém partnerství.

"Uspokojily nás výroky pana prezidenta v novinovém interview o posilování právního státu a o oddělení státní moci od hospodářského chodu země," uvedla na adresu nového šéfa Ruské federace Benita Ferrero - Waldnerová.

"Těšíme se na spolupráci s ním a teď na začátku jeho vlády očekáváme hlavně pokračování nastaveného kurzu. Připravujeme také rusko-unijní summit, který se bude poprvé konat na území Ruska. Na konci června v Chantimansisku na Sibiři," dodala.

Rychlou změnu zahraniční politiky ale neočekává Polsko. Šéf polské diplomacie Radek Sikorski nicméně uvedl, že Varšava bude respektovat linii Evropské unie vůči Moskvě.

"Důvěra obou stran by vzrostla, kdybychom vyznávali společné hodnoty. Jestliže ale Rusko trvá na vlastním systému hodnot, musíme se spokojit s pravidly hry, která s Moskvou dohodla Evropská unie. Tento pragmatický přístup měl na mysli premiér Donald Tusk když prohlásil, že budeme spolupracovat s takovým Ruskem, jakým je," uvedl ministr zahraničí Radek Sikorski.

Pavel Novák, Martin Dorazín, Petr Vavrouška, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme