Rusko má novou vládu. Jsou v ní nové tváře, klíčové posty ale dál kontroluje Putin

Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval novou ruskou vládu. Vede ji jeho předchůdce v Kremlu, premiér Dmitrij Medvěděv. Podle pozorovatelů ale klíčové pozice prostřednictvím svých lidí nadále kontroluje expremiér Putin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání nového ruského kabinetu vedl prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Dmitrij Medvěděv oznámil, že složení kabinetu se obnovuje zhruba ze tří čtvrtin. Nicméně zůstávají i vlivná jména z předchozí vlády Vladimira Putina.

Podle analytiků jde o signál, že staronový prezident bude jmenováním loajálních ministrů dál držet kontrolu nad vládou.

Speciální pozornost se věnuje ekonomice, protože právě tato oblast je považovaná za příští nutnou prioritu ruské vlády. V otázce hospodářství ji čeká celá řada výzev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Složení nové ruské vlády přiblížila zpravodajka Lenka Kabrhelová

Post vicepremiéra zodpovědného právě za ekonomiku bude nadále zastávat Igor Šuvalov, na svém místě zůstává ministr financí Anton Siluanov. Stejně tak zůstávají ministři obrany Anatolij Serďukov či zahraničí Sergej Lavrov.

Prezident Putin se ujímá prezidentské funkce v době bezprecedentních protestů obyvatel. Ruské vedení zatím požadavky opozice, volající po reformách politického systému, spíš ignoruje.

Jako jistý signál, že nejvyšší místa přece jen na veřejnou nespokojenost alespoň trochu reagují, se dá vnímat to, že ve vládě končí ministři některých problematických resortů, například ministerstva dopravy.

Z ministerstva vnitra, rovněž dlouhodobě stíhaného mnoha skandály, odchází Rašid Nurgalijev, kterého nahradí dosavadní náčelník moskevské policie Vladimir Kolokolcev. Podobně odcházejí i nepopulární ministři školství a zdravotnictví.

Putin se vyhnul nepříjemným otázkám, na summit G8 nejel

Právě sestavování nové vlády bylo důvodem, proč prezident Putin neodjel na summit G8 do Chicaga, ačkoli tento krok náleží premiéru Medvěděvovi.

Ruští komentátoři to hodnotí jako jasný signál toho, že se Putinova politická linie žádným zásadním způsobem nemění a že si dál zachovává veškerou moc.

Mnozí politologové to vysvětlují i tak, že Vladimir Putin nechtěl čelit případným nepříjemným dotazům ze strany západních politiků, které by se týkaly vnitřní politiky Ruska a stavu demokracie vzhledem k pokračujícím bezprecedentním protestům.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme