Rusko má státní smutek

Rusové si připomínají památku téměř 120 rukojmích, kteří zahynuli při sobotním zásahu speciálních jednotek v moskevském divadle, kde je zadržovali čečenští teroristé. K místu tragédie přicházejí lidé s kyticemi a svíčkami a v celé ruské metropoli byly zrušeny zábavné akce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

moskevská pieta | Foto: ČTK/AP

Prezident Vladimir Putin vyhlásil válku terorismu: jeho vláda prý nikdy nebude s teroristy vyjednávat a je připravena odpovědět i na případný útok zbraněmi hromadného ničení. Čečenský prezident Aslam Maschdov dal dnes znovu najevo ochotu okamžitě začít mírová vyjednávání. Rusové už ale tuto možnost několikrát odmítli.

Ruské úřady stále odmítají sdělit, jaký druh plynu specialisté při osvobozování rukojmích použili. Právě plyn přitom zabil naprostou většinu obětí. Někteří lékaři tvrdí, že kdyby byli včas varováni, mohli by zachránit víc lidí. Lékaři přitom už upravili prvotní diagnózu (srdeční komplikace) na otravu plynem.

Zhruba čtyřicet rodin stále neví, co je s jejich blízkými. O původu plynu oficiální místa stále mlčí, a tak nechbějí spekulace o experimentu bezpečnostní služby na rukojmích.

Členové protiteroristické jednotky při akci zabili i všechny členy čečenského komanda. Podle agentury Interfax zůstává v nemocnicích 405 lidí a 45 z nich je ve velmi vážném stavu.

Vrcholná schůzka Evropské unie a Ruska, která se měla uskutečnit 11. listopadu v dánské Kodani, se z předsednické země patnáctky přesune na "neutrální půdu" do Bruselu. Důvodem je ruská nespokojenost s konáním světového kongresu o Čečensku, který se dnes a zítra sejde v Dánsku. V Kodani to oznámila dánská agentura Ritzau.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: Smuteční den v Moskvě

Dánové tak reagovali na ruský protest, ve kterém Moskva pohrozila, že pokud Dánsko konferenci o Čečensku nezakáže, Rusko se summitu nezúčastní. Moskevské ministerstvo zahraničí označilo konferenci o Čečensku za "schůzku se spolupachateli teroristů." Naráželo tím na pachatele přepadení moskevského divadla v minulém týdnu a zadržení více než sedmi stovek rukojmí.

Zajetí rukojmích v Moskvě, atentát na indonéském ostrově Bali a dnešní vražda amerického diplomata v jordánském Ammánu - to jsou podle britského premiéra Tony Blaire součásti nové formy teroristického extremismu. V projevu v dolní komoře britského parlamentu zároveň odsoudil politický a náboženský fanatismus těch, kdo neváhají zabíjet nevinné a sami při tom přijdou o život svůj.

Milan Kopp, Petr Voldán, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme