V Magnitogorsku se po výbuchu zřítila část bytovky. Explozi nepřežilo sedm lidí, desítky zůstávají v troskách

Nejméně sedm mrtvých si v pondělí vyžádala exploze zaviněná nejspíše plynem v obytném domu v Magnitogorsku na Uralu. Čtyři lidi včetně dvou dětí se podařilo vyprostit z trosek živé, jejich stav lékaři označili jako středně těžký. Dalším osmi zraněným stačilo ošetření na místě. Oznámil to náčelník místního oddělení Ministerstva pro mimořádné situace Jegor Pachomov. Přes 60 lidí zůstává v troskách. Místo neštěstí navštívil Vladimir Putin.

Magnitogorsk (Aktualizováno: 19:49 31. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina lidí ještě spala, když se část desetipodlažní stavby se zbortila. | Zdroj: Reuters

Mluvčí Vyšetřovacího výboru Světlana Petrenková uvedla, že nejpravděpodobnější příčinou zřícení části domu byl výbuch plynu. Exploze se ozvala v šest ráno místního času, kdy většina lidí ještě spala.

Po výbuchu se zhroutila část desetipodlažního domu. Radnice v Magnitogorsku nařídila evakuaci asi tří set obyvatel ze sousedících vchodů a už pro ně našla i náhradní bydlení.

Po pohřešovaných pátrá v troskách na 1400 záchranářů. Pomáhá jim přitom přístroj Struna, který je určený k hledání lidí v závalech. Na místě panuje dvacetistupňový mráz, v noci má teplota poklesnout na minus 27 stupňů Celsia, uvedla agentura TASS. Záchranáři chtějí trosky rozebrat ještě v pondělí.

120 obyvatel domu

Podle gubernátorova úřadu v bytech ve vchodu do domu, poškozeném výbuchem, žilo 120 lidí. Ví se zatím o tom, co se stalo 52 lidem: čtyři zahynuli, 16 bylo evakuováno, čtyři byli hospitalizováni, a dalších 28 lidí dalo o sobě vědět.

Naopak starosta Magnitogorska Sergej Berdnikov TASS řekl, že se neví o 38 lidech, kteří měli v domě trvalé bydliště. „Těžko však říci, kdo ve skutečnosti v domě byl (v okamžiku výbuchu plynu),“ dodal. Ruská televize odhadla, že by v troskách mohla být padesátka lidí.

Ruská tajná služba zadržela v Moskvě údajného amerického špiona. Hrozí mu až 20 let za mřížemi

Číst článek

V Magnitogorsku, který má více než 415 tisíc obyvatel, vyhlásil gubernátor Čeljabinské oblasti Boris Dubrovskij stav nouze. Prezident Vladimir Putin na místo vyslal ministra pro mimořádné situace Jevgenije Ziničeva a ministryni zdravotnictví Veroniku Skvorcovovou.

Ta navštívila pětici hospitalizovaných raněných, včetně dvou dětí. Skvorcovová později ve státní televizi prohlásila, že s nastupující nocí se naděje na přežití případných zavalených značně snižuje.

Výbuchy plynu jsou v Rusku dosti běžné. Obvykle souvisí s nedbalostí a nedodržováním předpisů, jakož i chabou údržbou, poznamenala agentura AP.

V sociálních sítích se objevily předpovědi, že uralské město, proslulé svými ocelárnami, prožije místo silvestrovského veselí velký smutek.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme