Nechutný podvrh, objednávka Bílého domu i narážky na Becherovku. Jak se v Rusku píše o kauze Vrbětice?

Zprávy o zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích rezonují nejen v českých médiích, ale také v těch ruských. Kromě zpochybnění oficiální verze událostí se ruská média pozastavují nad tím, proč odhalení přichází právě teď a jako vysvětlení nabízejí hned několik teorií: vliv USA, snaha odpoutat pozornost od údajného osnování převratu v Bělorusku i způsob, jak vystrnadit ruský Rosatom z tendru na dostavbu Dukovan.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Proč (prezident USA Joe) Biden potřebuje vyhoštění Rusů z České republiky?“ Tak zní titulek komentáře, který zveřejnila ruská státní agentura RIA Novosti

„Proč (prezident USA Joe) Biden potřebuje vyhoštění Rusů z České republiky?“ Tak zní titulek komentáře, který zveřejnila ruská státní agentura RIA Novosti | Zdroj: reprofoto @RiaNovosti

První reakce ruských státních médií se začala objevovat téměř ihned po sobotní tiskové konferenci, na které premiér Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) odkryli informace tajných služeb o výbuchu ve Vrběticích a ohlásili vypovězení 18 ruských diplomatů. Kauzy se ale ruské stanice a deníky držely i v následujících dnech.

Agenti pro ‚mokrou‘ práci, které Putin ocenil za hrdinství. Co víme o podezřelých z výbuchu ve Vrběticích?

Číst článek

Během úterního dopoledne poutala největší pozornost řady ruských médií především slova mluvčí ministerstva zahraničních věcí Mariji Zacharovové, podle které je obvinění Ruska z angažmá při výbuchu muničních skladů ve Vrběticích jen „přehlídkou marasmu“ českých úřadů.

„Proběhlo vyšetřování, které k ničemu nevedlo. Lidem ale museli něco předložit, tak našli Petrova s Boširovem (krycí jména dvojice agentů ruské vojenské rozvědky GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigy, kteří podle českých tajných služeb stojí za výbuchem skladů ve Vrběticích – pozn. red.),“ cituje ruská televize RBK slova Zacharovové, která už v minulých dnech označila závěry českých vyšetřovatelů za „smyšlený, špinavý, nechutný podvrh“.

Zpochybnit odhalení českých úřadů, které vedlo k vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, se snaží kromě představitelů Kremlu také jeho hlásné trouby. Snad nejčastěji se na stránkách prokremelských médií objevují teorie, podle kterých stojí za kroky české vlády snaha vyhovět Spojeným státům. Další pak tvrdí dokonce i to, že česká vláda jedná přímo na objednávku Bílého domu.

Prokremelské weby naskočily na téma Vrbětic velmi bryskně, chtějí vyvolat chaos, říká analytik Vrabel

Číst článek

„Proč Biden potřebuje vyhoštění Rusů z České republiky?“ Tak zní titulek komentáře, který v úterý ráno zveřejnila například ruská státní agentura RIA Novosti s odkazem na prezidenta USA. Podle autora textu Petra Akopova se přitom solidarita spojenců Severoatlantické aliance už neprojevuje tím, že se aktivuje článek 5 Washingtonské smlouvy, ale „stejně špatnými vztahy“ s Ruskou federací.

„Pokud se americko-ruské vztahy zhorší, Evropa nemá právo zůstat pozadu,“ tvrdí Akopov s odkazem na nové protiruské sankce, které koncem minulého týdne zavedla Bidenova administrativa a na které následně navázalo Polsko vyhoštěním třech zaměstnanců ruské ambasády.

„To bylo však jen zahřátí před hlavní salvou – rozhodnutím České republiky vyhostit 18 našich diplomatů,“ pokračuje komentář, podle kterého přitom není pochyb, že Joe Biden je „skutečným vůdcem celého atlantického bloku“. Česko tak údajně jedná právě pod vlivem Spojených států.

V podobném duchu se už v neděli vyjadřoval také jeden z nejsledovanějších ruských kanálů Rossija-24, který označil kroky české vlády za „demonstraci neuvěřitelné loajality k protiruskému kurzu“. Televize, která cílí na ruskojazyčné publikum po celém světě, zároveň uvedla, že „agrese České republiky“ lze chápat buď jako přímé naplnění vůle Washingtonu, anebo snahu o to hrát jeho hru.

Ochlazení místo oteplení

Rozhořčených reakcí některých ruských státních médií si všímá také opoziční zpravodajský web Nastojaščeje vremja, podle kterého se v Rusku objevuje hned několik teorií, co k novému diplomatickému skandálu v česko-ruských vztazích vlastně vedlo.

Státní zástupce z kauzy Vrbětice: Ruští agenti v Česku už nejsou, zatýkací rozkaz vydala Velká Británie

Číst článek

Některé informační kanály pak interpretují kroky české vlády jako snahu Spojených států odlákat pozornost od přípravy státního převratu v Bělorusku, o kterém informoval o víkendu tamní lídr Alexandr Lukašenko. Tuto teorii podpořila například ruská televize RT nebo státní stanice Rossija-1.

„Je jasné, že cílem Prahy bylo rozšíření nepřátelské informační a politické kampaně, za níž stojí USA. Úkolem bylo odpoutat pozornost od oznámených faktů o přípravě ozbrojené vzpoury v Bělorusku,“ zaznělo v nedělním vysílání Rossija-1.

Další z komentářů se pak pozastavují například nad tím, proč přichází odhalení o příčinách výbuchu ve Vrběticích právě teď, tedy sedm let od výbuchu muničních skladů. „Otázkou je, proč o tom začali mluvit až teď, krátce před přijetím strategicky důležitého rozhodnutí - kdo postaví nový blok jaderné elektrárny na území České republiky,“ poukazuje například ruská televize TVC.

Babiš se omluvil za slova o ‚útoku na zboží‘. Hamáček si na středu předvolal ruského velvyslance

Číst článek

Není ale jediná, kdo dává načasování do souvislosti s tendrem na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Dalším je mimo jiné i vládní deník Rossijskaja gazeta. „Hádejte, kdo zůstal jako hlavní uchazeč na smlouvu v hodnotě šesti miliard dolarů? Správně. Americko-kanadská firma Westinghouse,“ píše prokremelský list, který zároveň poukazuje na původně plánovanou cestu vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy, kde měl v pondělí jednat o nákupu ruské vakcíny Sputnik V.  

Už v samotném úvodu přitom Rossijskaja gazeta dochází k závěru, že tvrzení Bezpečnostní informační služby (BIS) zhatilo cestu k „plánovanému oteplení“ česko-ruských vztahů, ke kterému mělo v souvislosti s nákupem vakcín a zapojení Ruska do tendru na Dukovany podle něj dojít.

„Jen stěží to v BIS, která se fakticky proměnila ve východoevropskou pobočku CIA a MI6, tentokrát přehnali s Becherovkou. Naopak. Česká tajná služba nejenže svými vědomými a ničivými akcemi pro vztahy mezi Moskvou a Prahou opět potěšila své západní partnery (nebo splnila jejich přímou objednávku), zabránila také plánovanému oteplení ve vztazích Česka a Ruska,“ napsal vládní list.

Také ruský deník Kommersant tvrdí, že s očekávanou návštěvou Jana Hamáčka mělo mezi Moskvou a Prahou dojít k „radikálnímu oteplení vztahů“, po sobotní tiskové konferenci ale podle něj „bylo jasné, že místo oteplování budou bilaterální vztahy čelit naopak vážnému ochlazení“.

Zaostřeno na Česko

Zatímco státní ruské televize, deníky i některé zpravodajské servery často zpochybňují oficiální verzi událostí, která se opírá o zjištění českých tajných služeb, ruská opoziční média informují o veškerých okolnostech velmi podobným způsobem jako ta česká. Mezi nimi je kromě webu Nastojaščeje vremja například i nezávislá televize Dožď, nebo zpravodajské servery Meduza či MediaZona.

Kolář: Moskva decimovala českou ambasádu, musíme jednat stejně. V NATO bych požádal o aktivaci článku 5

Číst článek

Ty se kromě zjištění českých médií odkazují také na závěry investigativní skupiny Bellingcat, která v minulých letech odkryla totožnost obou ruských agentů Alexandra Miškina a Anatolije Čepigy, jejichž jména zná celý svět hlavně v souvislosti s otravou Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v jihoanglickém Salisbury.

Ať už jde o média opoziční, nebo ta, která jdou na ruku Kremlu, žádnému z nich poslední vývoj v česko-ruských vztazích neuniká. V ruském informačním prostoru tak rezonují nejen prohlášení ruských představitelů, ale také českých politiků včetně slov premiéra Babiše o tom, zda šlo o státní terorismus, nebo ne. Pozornosti ruských médií samozřejmě neunikly ani záběry vyhoštěných pracovníků obou ambasád, kteří po diplomatické krizi zamířili zpět do svých rodných zemí.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme