Surové útoky na Memorial na Kavkazu? 'Vzpurná msta Ramzana Kadyrova,' míní Petra Procházková

Zapálené auto právníka v Machačkale, vypálená kancelář v Nazrani i lidé, po kterých se slehla zem - na severním Kavkazu přibývá surových útoků proti známé organizaci Memorial. Proč právě teď? A jak velké nebezpečí ochráncům lidských práv hrozí? Ramzan Kadyrov Memorial viní za své potíže a chce pomstu, míní novinářka Petra Procházková. "Čečenské vedení se snaží zbavit veškerých lidskoprávních aktivit," řekla Procházková pro Český rozhlas Plus.

Rozhovor Groznyj Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"V Čečensku se vše děje pouze z příkazu a pod dohledem 'hlavy Čečenska' Ramzana Kadyrova."

"V Čečensku se vše děje pouze z příkazu a pod dohledem 'hlavy Čečenska' Ramzana Kadyrova." | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Šéf Memorialu Oleg Orlov útoky podle rozhlasové stanice Echo Moskvy přičetl čečenským úřadům, které se snaží ochránce lidských práv zastrašit a vyhnat z oblasti. Organizace mezitím dostala výhrůžky, že příště shoří její kancelář i s aktivisty. 

Co přesně se v Dagestánu a Ingušsku lidem z organizace Memorial stalo?
Co přesně se stalo, to víme jenom z výše uvedených zpráv. Útoky proti lidskoprávním organizacím a konkrétně proti Memorialu nejsou žádná novinka, mají svoji historii. Memorial už se v těch oblastech v minulosti mnohokrát střetl s fyzickým napadáním a nejrůznějšími sankcemi proti svým pracovníkům. Dokonce včetně několika vražd představitelů Memorialu.

Takže já si myslím, že oni jsou na tu situaci bohužel zvyklí. A zdá se, že tedy jde skutečně o to, co říkal pan Orlov: že se především čečenské vedení snaží lidskoprávní organizace v čele s Memorialem vystrnadit z Čečenska. Pomstít se jim za kritiku, která se týká především osoby pana (Ramzana) Kadyrova, čečenského vůdce. Zkrátka zbavit se veškerých lidskoprávních aktivit.

Dá se čekat, že se podaří pachatele najít?
Nemyslím si. Nechtěla bych nikoho jako předem obviňovat, že nenajde pachatele. Na druhou stranu, když vycházíme z těch zkušeností, které máme, tak nikdy žádný pachatel podobného činu nebyl nalezen, natož usvědčen a odsouzen.

Na ruské ochránce práv z Memorialu opět zaútočili. Tentokrát lehla popelem kancelář v Ingušsku

Číst článek

Připomeňme si třeba vraždu Natalije Estěmirové, kterou někdo zabil v roce 2009. Byla to  oficiální představitelka organizace Memorial v Čečensku. A nejen, že nikdo nenašel její vrahy, nebo ty, kteří si je objednali, ale nikdo po tom ani nepátral. Takže pokud není v Čečensku zájem ty pachatele najít, tak se tím ani žádná instituce, žádná policie, žádný vyšetřovatel nebude zabývat. Protože v Čečensku se vše děje pouze z příkazu a pod dohledem "hlavy Čečenska" Ramzana Kadyrova. 

Čím vlastně Memorial čečenským úřadům vadí?
Memorial opakovaně poukazuje na porušování lidských práv, za které jsou částečně zodpovědné i oficiální čečenské instituce. Z Memorialu zněla i ta podezření, že Kadyrov nebo Čečenci jako tací mají podíl na vraždě nejen Natalije Estěmirové, ale i Anny Politkovské, známé novinářky, která zahynula v Moskvě. Pravděpodobně rukama čečenských vrahů. A také (mají podíl) na vraždě opozičního vůdce Borise Němcova.

Tohle všechno jim Ramzan Kadyrov jaksi sčítá. A myslím si, že poslední kapkou bylo jeho čerstvé, prosincové zařazení na sankční seznam Spojených států. Což mu znemožňuje řadu jeho finančních aktivit v zahraničí. A opět z toho viní ochránce lidských práv, kteří ho podle něj v zahraničí neustále pomlouvají. Takže se domnívám, že je to taková vzpurná msta.

Jak se vlastně dnes v Čečensku, skoro 10 let po oficiálním konci války, žije?
Když jsem v Čečensku před asi před 2 lety byla, tak jsem byla velmi překvapena vysokou úrovní života, který tam na první pohled panuje. Ty opravené silnice, výškové domy, krásné hotely, největší mešita v Evropě a tak dále.

Na druhou stranu všichni ti, kteří nesouhlasí s politikou pana Kadyrova, už tam nežijí. Buď jsou vězněni, nebo mrtví, anebo museli odejít do zahraničí. Takže žije se tam mnohem lépe, než se tam žilo během rusko-čečenské války, která skončila zhruba v roce 2001. Na druhou stranu je to spíš taková společnost, kterou bychom mohli označit jako normalizační.

A jaké jsou vztahy čečenského vůdce s ruským prezidentem Putinem?
Jeví se až idylické. Dokonce prezident Putin, který nepříliš často dává svým emocím průchod, označil kdysi Kadyrova za svého... říká se "prijomny syn", tedy za adoptivního syna. Ramzan Kadyrov zase Vladimira Putina označuje za svého otce, poté co jeho vlastní  otec zahynul rukou atentátníků.

Kadyrov, Katajev a tři další. USA uvalily sankce na pět ruských občanů, měli porušovat lidská práva

Číst článek

Ale ve skutečnosti jde o obyčejný deal. Kadyrov zaručuje Moskvě, že Čečensko nebude projevovat žádné separatistické tendence a zůstane v područí Moskvy. A zároveň si Kadyrov v rámci Čečenska může dělat, co chce. Takže je to obchod, který je zabalen do takových "dojemných emocí".

Takže i to, o čem jsme mluvili v souvislosti s organizací Memorial, se děje vlastně s tichou podporou Vladimira Putina, když to zjednoduším?
Zjednodušeně řečeno ano. Já bych to řekla takto: kdyby se federální úřady pustily do vyšetřování těch zločinů, které jsou páchány na lidskoprávních organizacích a jejích reprezentantech na severním Kavkaze, tak by pravděpodobně něco vyšetřili.

Jenže všechno je necháváno na těch místních úřadech. A ty samozřejmě nemají zájem, aby byl odhalen pachatel. Protože obvykle ten pachatel bývá opět z řad příznivců Ramzana Kadyrova.

A šance na změnu v Čečensku patrně není? V Rusku se blíží prezidentské volby, ale zřejmě je znovu vyhraje Vladimir Putin...
Ano. 18. března máme velkou událost v Rusku, budou volby, jejichž vítěz je tedy předem znám - pokud se něco neočekávaného nestane. A do roku 2024 by tedy ten status quo - pokud se, jak říkám, neobjeví něco zcela neočekávaného - pravděpodobně měl být zachován.

Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme