Na ruské ochránce práv z Memorialu opět zaútočili. Tentokrát lehla popelem kancelář v Ingušsku

V jihoruské Nazrani, metropoli kavkazského Ingušska, ve středu neznámí pachatelé podpálili kanceláře hnutí Memorial, jedné z nejstarších ruských organizací na obranu lidských práv. Oznámil to člen vedení Memorialu Oleg Orlov. Nikdo při útoku neutrpěl zranění, zařízení kanceláře bylo ale zcela zničeno.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plaketa Memorialu na zdi sídla organizace v Moskvě (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Cílem útoku bylo vypudit pracovníky Memorialu ze sousedního Čečenska, jehož tajní agenti v Ingušsku volně operují, prohlásil Orlov. Minulý týden byl v Čečensku zatčen šéf místní odbočky Memorialu Ojub Titijev kvůli údajnému nálezu marihuany v jeho autě.

Přišel o paži a obě nohy, ale přežil. 'Teď už jsem vážně kyborg,' směje se veterán od Doněcku a Debalceva

Číst článek

Do čela čečenské odbočky se Titijev postavil po vraždě novinářky a obhájkyně lidských práv Natalji Estěmirovové v roce 2009. Memorial, pro který aktivistka pracovala, tehdy přičetl odpovědnost za vraždu čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi. Jeho mluvčí agentuře Interfax řekl, že podobná obviňování jsou naprosto nepodložená.

Nevládní hnutí Memorial, jehož vznik podnítilo úsilí zmapovat sovětské represe, je držitelem několika mezinárodních ocenění v oblasti lidských práv. V minulosti vydalo několik zpráv o únosech a mučení v Čečensku, stejně jako o pronásledování homosexuálů. Kadyrovův režim aktivisty organizace označuje za agenty placené Západem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme