Ruskou protivzdušnou obranu posílí přes 30 mezikontinentálních raket

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že raketová vojska strategického určení letos získají více než 30 mezikontinentálních balistických střel. Podle ministerstva jde o součást plánované modernizace ruských raketových vojsk.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezikontinentální balistická raketa RS-24 Jars během přehlídky. | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Ruské ministerstvo obrany upřesnilo, že výzbroj strategických raketových vojsk v tomto roce doplní celkem 90 druhů zbraní a dlouhodobý program modernizace tak bude splněn na 76 procent.

Jde o mobilní raketové systémy Jars v asijské části Ruska, dva stacionární komplety raket na západě evropské části Ruska u Kozelsku a také o zcela nový raketový systém Avangard u Orenburgu, který má být vybaven nadzvukovými střelami s nepředvídatelnou dráhou letu.

Zbrojení Ruska

Ruská armáda získala od roku 2012 do výzbroje více než 200 nových mezikontinentálních raket odpalovaných ze země i z ponorek. Alespoň to v polovině března podle agentury TASS uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Šojgu tehdy uvedl, že jeho ministerstvo na základě nařízení prezidenta Vladimira Putina z května 2012 vypracovalo plán činnosti do roku 2020.

Putin navrhl pozastavit dohodu o raketách s USA. Obě země se obviňují z porušování klíčové smlouvy

Číst článek

„Výsledkem je, že ozbrojené síly dostaly za šest let 109 mezikontinentálních balistických raket Jars a 108 balistických raket pro ponorky,“ citoval v polovině března ministra TASS.

Kromě toho armáda už podle Šojgua získala „tři nové strategické raketonosné ponorky Borej, 57 kosmických aparátů, sedm dieselových ponorek a 17 pobřežních raketových systémů Bal a Bastion“. Vojska rovněž posílilo přes 3700 nových a modernizovaných tanků a dalších bojových obrněných vozidel, více než 1000 letounů a vrtulníků a 161 různých plavidel.

Rusko podle ministra obrany posílilo svou vojenskou přítomnost na Krymském poloostrově, který sice patří Ukrajině, ale Rusko ho okupovalo a posléze anektovalo. A také v polární oblasti. V Arktidě za posledních šest let vybudovalo 475 objektů vojenské infrastruktury na celkové ploše přes 710 čtverečních kilometrů. „Jsou tam rozmístěni vojáci, speciální výzbroj a technika,“ řekl v polovině března Šojgu.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme