Rusko chystá rozsáhlou úpravu migračních pravidel. Cizinci budou při vstupu odevzdávat otisky prstů

Cizinci, kteří budou chtít do Ruska, budou možná už brzy muset při vstupu do země odevzdat otisky prstů nebo absolvovat zdravotní prohlídku. Opatření se bude týkat těch, kteří plánují zůstat delší dobu než měsíc. Vyplývá to z připravované změny migračních pravidel. Hlavním důvodem, proč Moskva tato opatření chce zavést, je lepší kontrola toho, kdo a na jak dlouho do Ruska vjíždí.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pár, který se chrání respirátory před nákazou novým koronavirem, se fotí na Rudém náměstí v Moskvě

Rusko chystá úpravu migračních pravidel. Dotkne se všech, kteří zůstanou v zemi déle než 30 dní | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

Chystané opatření se dotkne všech cizinců, kteří plánují v Rusku zůstat déle než 30 dní. Tedy jak těch ze zemí, pro jejichž občany jsou víza nutností, tak z těch, které mají s Ruskem bezvízový režim.

Dezinformace i zastrašování politiků. Čína a Rusko se podle Koudelky nejvíc snaží ovlivnit správu v Česku

Číst článek

Kromě odevzdání otisků prstů a lékařské prohlídky má také přibýt povinnost nechat se při vstupu do země vyfotografovat ruskými úředníky.

Namísto stávající papírové migrační karty by pak dotyčnému vystavili elektronickou osobní kartu. Měla by představovat jakousi virtuální složku, ve které se budou schraňovat všechny jeho osobní údaje včetně třeba dostupných pracovních povolení.

Lepší kontrola

Hlavním důvodem, proč Rusko tato opatření chce zavést, je lepší kontrola toho, kdo a na jak dlouho do země vjíždí.

Jednak z hlediska bezpečnosti – odevzdání otisků prstů je běžnou praxí třeba ve Spojených státech i dalších zemích s poukazem na boj proti terorismu.

Zadruhé pak také kvůli vyhoštění cizinců, kteří překračují povolenou délku nebo účel pobytu. To znamená, že například vjedou do země jako turisté a pak tam nelegálně pracují, nebo že po vypršení možné doby pobytu v Rusku dál zůstávají.

‚Žádný stát už nebude nucen přijímat uprchlíky.‘ Evropská komise představila migrační pakt

Číst článek

To je poměrně častý problém u pracovních migrantů ze Střední Asie a dalších postsovětských republik.

S tím zřejmě souvisí i zmiňovaný požadavek na pořízení fotek při vjezdu do země. V Moskvě a v pilotním režimu také v 10 dalších městech úřady začaly používat systém automatického rozpoznávání obličejů. Ten dokáže v reálném čase porovnat fotku hledaného člověka se záběry z veřejných bezpečnostních kamer.

Dopady pro turismus

Obyčejných turistů, kteří do Ruska přijíždí na pár dní, se nová opatření nedotknou. Pro ně se má naopak od ledna cestování zjednodušit díky elektronickým vízům.

Turisté o ně budou moci požádat jednoduše přes internet a nebudou už muset chodit na konzuláty nebo do vízových center. Oproti současnosti by vízum mělo také zlevnit.

Zatím ale platí, že až na výjimky se kvůli pandemii cizinci do Ruska stále nedostanou.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme