Rusko odmítlo závěry vyšetřovacího týmu. Vinu za sestřelení letu MH17 nese podle nich Ukrajina

Ruské ministerstvo obrany důrazně odmítlo čtvrteční sdělení mezinárodního týmu vyšetřovatelů, že raketový systém, který byl v létě 2014 použit při sestřelení civilního letadla nad východní Ukrajinou, byl součástí ruských ozbrojených sil. Ve svém prohlášení naopak tvrdí, že již dříve dokázalo vinu ukrajinské armády.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená střela vystavená během konference mezinárodního týmu vyšetřovatelů | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

V rámci spolupráce s nizozemskými úřady „ruská strana předložila vyčerpávající důkazy – potvrzené mimo jiné i zkouškami v terénu – které jednoznačně ukazují na účast právě ukrajinských protiletadlových raketových systémů BUK na zničení letadla Boeing 777 nad Ukrajinou,“ uvádí se podle agentury Interfax v reakci ruského ministerstva obrany.

Ruská armáda jednoznačně nemá se sestřelením letounu nic společného, zdůraznilo ministerstvo. Výpovědi svědků podle něj dokazují, že Boeing byl zasažen raketou vypálenou z území kontrolovaného Ukrajinou.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů: Raketa, která zasáhla let MH17, patřila ruské armádě

Číst článek

Vyšetřovatelé by se měli opírat o fakta, a ne o fake news, vzkázalo podle Interfaxu rovněž ministerstvo vyšetřovatelům v Nizozemsku. Jde o narážku na oblíbený výraz amerického prezidenta Donalda Trumpa, označujícího jako lživé ty zprávy, které pro něj nejsou příznivé.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů ve čtvrtek ve městě Bunnik oznámil svůj závěr, že odpalovací zařízení použité k vypuštění osudné rakety patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany. Experti vycházeli z analýzy videí, která měli k dispozici.

Podle šéfa kriminální služby nizozemské policie Wilberta Paulissena má 53. brigáda stálou základnu v Kursku na západě Ruska asi 120 kilometrů od ukrajinských hranic. Odtud byl podle něj na území kontrolované proruskými povstalci vyvezen ruský protivzdušný systém BUK, který se po akci vrátil zpět.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme