Rusko modernizuje své jaderné prostředky, oznámil Vladimir Putin

Rusko výrazně modernizuje své strategické jaderné prostředky, obdobné kroky USA ho nepřekvapují. Řekl to na tiskové konferenci ruský prezident Vladimir Putin. Reagoval tak na čtvrteční twitterový vzkaz prezidenta USA Donalda Trumpa, že Washington musí posílit a rozšířit svůj jaderný potenciál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Putin na výroční konferenci | Zdroj: ČTK

Platné smlouvy o omezení zbrojní výroby Rusko neporušuje, poznamenal Putin. Oznámil, že na obranu letos vláda uvolnila 4,7 procenta hrubého domácího produktu, v příštím roce to bude 4,3 procenta, v roce 2019 se plánují výdaje ve výši 2,8 procenta HDP.

Rusko je silnější než jakýkoli potenciální nepřítel, zopakoval Putin své prohlášení ze čtvrteční konference na ministerstvu obrany. Je prý překvapen, že toto konstatování někoho znepokojuje.

Trump přesně odhadl nálady americké společnosti

Nikdo kromě Ruska nevěřil ve vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Trump přesně odhadl nálady společnosti, demokraté prohráli na všech frontách. Demokratické straně, jejíž kandidátka Hillary Clintonová ve volbách neuspěla, Putin doporučil naučit se prohrávat důstojně.

Původce hackerských útoků na Demokratickou stranu USA během kampaně k prezidentským volbám není podle Putina důležitý. Podstatné podle něj je, že hackeři oznámili světu pravdu o manipulacích veřejným míněním v USA.

„Nynější vláda USA se snaží své neúspěchy svést na vnější faktory, má ale své vlastní problémy,“ upozornil šéf Kremlu. S novou Trumpovou vládou chce Rusko rozvíjet pracovní, konstruktivní vztahy, uvedl Putin.

Pokud jde o prezidentské volby v Rusku, plánované na rok 2018, jejich předčasné uspořádání považuje Putin za možné, ale nikoli nutné. Svou kandidaturu Putin dosud neoznámil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme