Ruské střely letěly přes Moldavsko a Rumunsko, tvrdí Kyjev. Kišiněv to potvrdila, Bukurešť odmítla

Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj tvrdí, že dvě ruské řízené střely Kalibr mířící na Ukrajinu přeletěly přes vzdušný prostor Rumunska a Moldavska. Zatímco Moldavsko potvrdilo narušení svého vzdušného prostoru a jeho ministerstvo zahraničí si na protest předvolalo ruského velvyslance, Rumunsko informaci ukrajinského velitele odmítlo.

Kišiněv/Bukurešť/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení střely Kalibr z ruské lodi v Černém moři

Odpálení střely Kalibr z ruské lodi v Černém moři | Zdroj: Reuters

Ruská střela se podle rumunského ministerstva obrany přiblížila rumunskému vzdušnému prostoru asi na 35 kilometrů. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Rumunsko je členem NATO.

Kyjev, Charkov i Záporoží. Ukrajinská města čelí ruským leteckým útokům

Číst článek

„Dnes 10. února v 10.18 překročily dvě ruské řízené střely Kalibr státní hranici Ukrajiny s Moldavskou republikou. Přibližně v 10.33 překročily rumunský vzdušný prostor. Poté opět vstoupily do ukrajinského vzdušného prostoru v místě, kde se hranice tří zemí protínají. Rakety byly odpáleny z Černého moře,“ napsal Zalužnyj na telegramu. Stalo se tak podle něj během pátečního velkého vzdušného útoku ruských sil na Ukrajinu.

Sousední Moldavsko zanedlouho uvedlo, že ruská řízená střela narušila jeho vzdušný prostor. „Ministerstvo obrany ve spolupráci s odpovědnými strukturami země pozorně sleduje situaci v regionu a důrazně odsuzuje narušení vzdušného prostoru Moldavska,“ uvedlo moldavské ministerstvo obrany.

Přestaňte vymýšlet, jak škodit, vzkázal Kyjev Muskovi v reakci na zákaz používat systém Starlink pro drony

Číst článek

Rumunské ministerstvo obrany podle Reuters uvedlo, že pravděpodobně ruská střela odpálená z lodi poblíž poloostrova Krym v pátek překročila moldavský vzdušný prostor a poté dopadla na Ukrajinu, asi 35 km severovýchodně od rumunských hranic. Střela se podle úřadu přiblížila nejvíce rumunskému vzdušnému prostoru asi na 35 kilometrů.

Moskva se zatím k těmto informacím nevyjádřila. Rusko v pátek podniklo další velký vzdušný útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, informovaly už dříve místní úřady.

Několik energetických zařízení na východě, jihu i na západě Ukrajiny zasáhly ruské střely a bezpilotní letouny, uvedla ráno ukrajinská energetická společnost Ukrenerho. Zvuky explozí byly podle médií hlášeny mimo jiné z Kyjeva, Kryvého Rihu, Charkovské, Poltavské nebo Kirovohradské oblasti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme