Ruský soud vrátil prokuratuře případ režiséra Serebrennikova. Kritik korupce je viněn ze zpronevěry

Moskevský soud ve středu vrátil generální prokuratuře případ režiséra Kirilla Serebrennikova kvůli rozporům ve spise. Oznámily to tiskové agentury. Kritik korupce, byrokracie i ruského vedení byl obžalován, že se svými spolupracovníky zpronevěřil až 133 milionů rublů (asi 48 milionů korun). V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský divadelní a filmový režisér Kirill Serebrennikov | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Soudkyně Irina Akkuratovová podle agentury Interfax dospěla k závěru, že obžaloba obsahuje vady neodstranitelné v rámci soudního řízení a rozpory bránící posouzení případu.

Letos na jaře soud zrušil Serebrennikovovi domácí vězení. Nyní režisérovi a ostatním obžalovaným zrušil zákaz opouštět bydliště.

Moskevský soud propustil z domácího vězení režiséra Serebrennikova obviněného ze zpronevěry

Číst článek

V roce 2011 Serebrennikov zorganizoval projekt nazvaný Platforma, který měl přispět k popularizaci moderního umění. Program měla uskutečnit společnost zvaná Sedmé studio, která dostala dotaci přes 200 milionů rublů od ministerstva kultury. Podle vyšetřovatelů Serebrennikov a jeho spolupracovníci vykazovali neexistující náklady a nezákonně se obohatili. Obžalovaní vinu popírají.

Kritik cenzury

Serebrennikovův osud vyvolal na ruské umělecké scéně neobvykle širokou vlnu odporu, stíhání režiséra odsoudili také mnozí jeho zahraniční kolegové. Serebrennikov a jeho stoupenci stíhání označovali za další projev omezování uměleckých svobod v Rusku.

Kvůli domácímu vězení režisér zmeškal premiéry svých dvou divadelních produkcí, ale přes zákaz používat telefon a internet dál pracoval z domova. V domácím vězení strávil půldruhého roku; zatčen byl v noci na 22. srpna 2017 během natáčení v Petrohradu.

Serebrennikovova tvorba je ve světě sledovaná, jeho filmy se promítaly na festivalech v Cannes i v Benátkách. Umělec se v minulosti kriticky vyjádřil k rostoucí cenzuře v Rusku a prohlásil, že „vše se vrací k nejžalostnější sovětské praxi“. Letos v březnu byl oceněn jako nejlepší ruský režisér za film Léto, který stříhal již v domácím vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme