800 zadržených, násilné zákroky. Policie v Moskvě zasahovala na demonstraci za svobodné volby

Navzdory úřednímu zákazu a přes důrazné policejní varování proběhla v sobotu v centru Moskvy další opoziční demonstrace proti zapovězení účasti opozičních kandidátů v zářijových volbách do moskevského zastupitelstva. Podle serveru OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky, zadržela policie téměř 800 účastníků demonstrace.

video a fotogalerie Moskva (Aktualizováno: 21:55 3. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Moskvě proběhla další demonstrace za svobodné volby. Úřady ji ani tentokrát nepovolily | Zdroj: ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko

Lidé, zahraniční turisté a novináři sledovali policejní zásahy z chodníků kolem moskevského Bulvárního okruhu, který policie na několika místech uzavřela zátarasy, vozovou hradbou z autobusů nebo živým štítem složeným z příslušníků zvláštních jednotek OMON. Ti ze skupin demonstrantů nebo i kolemjdoucích doslova vytrhávali jednotlivce a někdy je za použití násilí odváděli nebo odnášeli do přistavených autobusů.

Už před začátkem akce policie zatkla prominentní opoziční aktivistku Ljubov Sobolovou. Policisté ji bez odůvodnění vytáhli z taxíku, do kterého nastoupila. Vystudovaná právnička se několikrát ptala, jaký je důvod, policisté jí to ale odmítli sdělit a odvedli ji do přistaveného policejního autobusu.

Právě Sobolová, která je poslední z prominentních představitelů opozice na svobodě, a která drží už 20 dní hladovku, vyzvala lidi k účasti na demonstraci. Moskevské úřady ji odmítly povolit a ruská generální prokuratura varovala, že proti ní nekompromisně zasáhne.

Za nepovolenou demonstraci může deset lidí, uvedli ruští vyšetřovatelé. Pět z nich je ve vazbě

Číst článek

Na sobotní demonstraci vyrazilo méně lidí než před týdnem, kdy se účast pohybovala okolo 10 tisíc. Přesto se do centra Moskvy vydaly tisíce. Akce ale nemá jasně dané centrum, je organizovaná jako pochod. Lidé se poté zastavují na různých náměstích.

Zde na ně obvykle čekají policisté a příslušníci zvláštních sil OMON. Těch jsou po celé Moskvě tisíce. Policisté na náměstích lidé obklopí a poté náhodně vytahují jednotlivé účastníky z davu a někdy za použití síly a obušků je odvádí do policejních autobusů a antonů. Těch jsou v Moskvě stovky. Demonstranty ihned odváží na policejní stanice.

Údajné nesrovnalosti

Minulou sobotu bylo při podobné akci zadrženo v Moskvě přes tisíc lidí a organizátorům hrozí vysoké tresty vězení.

Sobolové stejně jako dalším 14 kandidátům moskevská volební komise neumožnila kandidovat ve volbách, údajně kvůli nesrovnalostem v seznamu podpisů podporovatelů, který musejí kandidáti komisi předložit. Sobolová pochybení popírá.

Velice tvrdý a násilný zákrok proti demonstrantům minulý týden přitom schvaluje téměř 70 procent dotázaných Rusů. Odhalil to nejnovější výzkum ruské sociologické společnosti VCIOM.

Z celkového počtu dotázaných schvaluje zákroky 69 % respondentů a 61 % Moskvanů. Podle jejich názoru mají v případě nepovolené demonstrace pořádkové síly právo zakročit včetně použití tvrdých opatření.

Vyšetřování Navalného

Na pozadí sobotní opoziční demonstrace ruská justice oznámila, že zahajuje vyšetřování kvůli údajnému praní špinavých peněz proti organizaci hlavního kremelského kritika a vůdce opozice Alexeje Navalného.

Ten si v současnosti odpykává trest 30 dnů vězení za výzvy k demonstracím. Minulý víkend byl Navalnyj hospitalizován kvůli „závažné alergické reakci“, opoziční média spekulovala o tom, že byl otráven jídlem. V pondělí se Navalnyj vrátil do cely.

Podle vyšetřovatelů obdržely osoby napojené na Fond boje proti korupci, který Navalnyj založil, ilegálně částky dosahující až jedné miliardy rublů (zhruba 350 milionů korun). Poté tyto sumy údajně vypraly s pomocí několika bankovních kont, aby je nakonec převedly na účty Navalného organizace.

Sobolové stejně jako dalším 14 kandidátům moskevská volební komise neumožnila kandidovat ve volbách, údajně kvůli nesrovnalostem v seznamu ověřených voličských podpisů, který musejí kandidáti komisi předložit. Sobolová pochybení popírá.

Close to 200 arrested as Moscow protests continue. Riot police are wearing balaclavas this time, apparently to avoid facial identification. Entire areas of the downtown have been blocked off, effectively ‘kettling’ entire neighborhoods.

15:07 – 03. 08. 2019

198 165

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme